Svetska zdravstvena organizacija pozvala je danas na povećanje proizvodnje deksametazona pošto su britanski naulnici objavili da taj jaki steroid znatno smanjuje smrtnost kod bolesnika s teškim oblikom covida-19.
Svetska zdravstvena organizacija pozvala je danas na povećanje proizvodnje deksametazona pošto su britanski naulnici objavili da taj jaki steroid znatno smanjuje smrtnost kod bolesnika s teškim oblikom covida-19.
„Pred nama su novi izazovi: povećanje proizvodnje i brza i pravedna distribucija deksametazona u celom svetu, i da se usresredi na mesta gde je najpotrebniji“, rekao je glavni direktor Svetske zdravstvene organizacije edros Adhanom Gebrejesus.
„Na sreću, reč je o jeftinom leku koji proizvode mnoge fabrike u svetu i koje, sigurni smo, mogu da ubrzaju proizvodnju“, dodao je.
Smanjuje smrtnost
Prvi rezultati britanskog kliničkog ispitivanja Recovery objavljeni prošle nedelje pokazuju da deksametazon – prvi lek koji povećava preživljavanje pacijenata obolelih od covida 19 – za trećinu smanjuje smrtnost kod bolesnika s najtežim oblikom bolesti.
„Deksametazon treba da se koristi samo kod bolesnika obolelih od covida-19 koji su u teškom i u kritičnom stanju, uz strog klinički nadzor“, upozorio je.
„Nema dokaza da je ovaj lek djelotvoran kod pacijenata s blagim oblikom bolesti i kod prevencije, štaviše mogao bi da bude štetan“, istakao je.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Potražnja za deksametazonom je „već porasla“, rekao je Tedros Adhanom Gebrejesus i pozvao međunarodnu zajednicu da bude „solidarna“ i „transparentna“ kako bi se zalihe deksametazona u prvom redu dopremile u zemlje s najvećim brojem teško bolesnih pacijenata.
„Isto tako je važno da se proveri mogu li dobavljači garantovati kvalitet proizvoda jer postoji ‘velika opasnost od ulaska na tržište proizvoda slabijeg kvaliteta i falsifikata’, upozorio je čelnik SZO-a.
„Juče je WHO-u prijavljeno više od 183.000 novih slučajeva zaraze, što je dosad nesumnjivo najveći broj u jednom danu“, rekao je.
Koronavirus u Europi još u decembru 2019.
Covid-19 se u Europi pojavio ranije nego što se mislilo pošto je studija pokazala da je novi koronavirus bio prisutan u otpadnim vodama u Milanu i u Torinu, na severu Italije, još u decembru 2019.
„Vrlo je verovatno da je virus bio prisutan na severu Italije pre nego što smo toga postali svesni“, ocenio je Majkl Rijan iz SZO-a, istaknuvši da „to u ovoj fazi ne utiče na pretpostavku o nastanku bolesti“ koja se pojavila prvi put u Kini.