Uobičajena pravila poslovanja koja štite profit proizvođača vakcina moraće da se prekinu ako to bude neophodno, da bi se ceo svet imunizovao protiv koronavirusa, kaže generalni direktor Svetske zdravstvene organizacije.
Za Gardijan je dr Tedros Adhanom Gebrejsus rekao da svet treba da bude „na ratnoj nozi“. A šta to znači?
Pre ključnog sastanka Svetske trgovinske organizacije sledeće nedelje na godišnjicu proglašenja pandemije, on naglašava da podržava odricanje od patenta koje bi omogućilo svim zemljama da prave i prodaju jeftine kopije vakcina koje su izumljene negde drugde.
„Proživljavamo specifičan trenutak u istoriji i moramo se suočiti sa izazovom“, kaže on.
„Fleksibilnosti u trgovinskim propisima postoje za vanredne situacije, a sigurno se kvalifikuje globalna pandemija koja je primorala mnoga društva da se zatvore i nanela toliko štete preduzećima – i velikim i malim. Moramo biti na ratnoj nozi i važno je da nam bude jasno šta je potrebno.“
Na sastanku STO razgovaraće se o predlogu za odricanje prava intelektualne svojine – u ovom slučaju patenata na vakcine – koji su predložile Južna Afrika i Indija, a sada ga podržava 100 zemalja. Vlade članica su podeljene po tom pitanju, uglavnom sa zemljama sa niskim i srednjim prihodima u podršci, a bogate zemlje se protive.
Tedros naime tvrdi da će proizvođači i dalje dobijati određenu naknadu. „Odricanje od patenata privremeno neće značiti da će inovatori biti na gubtiku. Kao tokom HIV krize ili u ratu, kompanijama će se plaćati honorari za njihove proizvode“, kaže on.
Farmaceutske kompanije i vlade u SAD-u, Velikoj Britaniji i Evropi snažno se protive odricanju, sa ili bez naknade. Oni podržavaju argument Međunarodne federacije farmaceutskih proizvođača i udruženja sa sedištem u Švajcarskoj da je rezanje prihoda kompanija destimulativno za inovacije.
Tedros kaže da se mora uzeti u obzir niz mera.
#VaccinEquity is essential to end the #COVID19 pandemic, restart our economies and begin to tackle the other great challenges of our time, like food insecurity, inequality and the climate crisis.
Join the call here:
? https://t.co/A5OzBgY9oi pic.twitter.com/ZZxbDS9cpX— World Health Organization (WHO) (@WHO) March 5, 2021
„Bilo da se radi o podeli doza, prenosu tehnologije ili dobrovoljnom licenciranju, kao što podstiče sopstvena inicijativa SZO za pristup tehnologiji Covid-19, ili odricanju prava na intelektualnu svojinu, moramo povući sve korake.“
Pojavljuju se novi sojevi virusa koji su manje podložni vakcinama i brže se prenose.
„Pretnja je jasna: sve dok se virus širi bilo gde, on ima više mogućnosti da mutira i potencijalno podriva efikasnost vakcina svuda. Mogli bismo završiti na prvom mestu“, kaže Tedros.
On je pohvalio AstraZeneku što deli dozvole za proizvodnju vakcine širom sveta. Međutim, učesnici kampanje kažu da je čak i model AstraZeneka manjkav. Pod pritiskom da isporuči više doza u Evropu, kompanija isporučuje 10 miliona doza u Ujedinjeno Kraljevstvo iz Instituta za serum iz Indije, koji bi trebalo da bude glavni dobavljač zemljama sa niskim prihodima putem kompanije Covaks.
Ana Mariot iz Okfama, koja podržava odustajanje od patenta, rekla je da bi sastanak STO sledeće nedelje bio „veliki trenutak“. Rekla je da bogate zemlje moraju prestati da zaostaju.
Pratite nas i na društvenim mrežama: