Foto:Ustupljene fotografije/CEMI, REUTERS/Stevo Vasiljevic/Marko Djurica

U drugom krugu predsedničkih izbora u Crnoj Gori zabeležena je izlaznost od oko 60 procenata, što je mnogima bilo znak da su građani Crne Gore spremni na promene. Ana Nenezić, izvršna direktorka Centra za monitoring i istraživanje (CEMI), koji iz minuta u minut prati izborni proces u Crnoj Gori, za portal Nova.rs objašnjava kolika se izlaznost očekuje i koji grad zasad prednjači.

Foto: Nova.rs, Shutterstock;

Prema podacima CEMI-ja, do 19 sati u Crnoj Gori je glasalo 66,9 odsto birača.

Nenezić je za naš portal rekla da se očekuje izlaznost oko 69 odsto, što je više u odnosu na predsedničke izbore 2018. godine, ali manje u odnosu na parlamentarne 2020. godine.

Ana Nenezić Foto: Ustupljene fotografije/CEMI

„Suštinski, Centar za monitoring i istraživanje (CEMI) je najavljivao da očekuje izlaznost od 69 procenata, tako da se to kreće u pravcu kako smo očekivali, na bazi toga što imamo dva jaka kandidata koji predstavljaju dve grupacije. Ono sa čime smo mogli da radimo poređenje jesu predsednički izbori 1997. godine, kada smo poslednji put imali drugi krug. Tada je izlaznost bila 73 procenata, sadašnja je nekoliko procenata veća u poređenju sa prethodnim predsedničkim izborima. Međutim, ako poredimo sa parlamentarnim izborima 2020. godine, kada je došlo do smene DPS-a, ona je manja – nismo dostigli taj stepen. CEMI će izaći sa projekcijama rezultata odmah nakon zatvaranja birališta, mislim da nećemo dostići izlaznost iz 2020. Tada ste u 15 časova imali izlaznost preko 50 odsto, ovog puta nije bilo tako. Ja bih ostala pri inicijalnoj projekciji da će to biti negde oko 69 procenata“, objašnjava izvršna direktorka CEMI-ja.

Kada je reč o regijama u Crnoj Gori, ona kaže da nije zabeleženo veće odstupanje od prvog kruga održanog 19. marta, ali da postoji grad koji se izdvaja.

Foto: REUTERS/Stevo Vasiljevic

„U smislu regija, izlaznost je slična kao u prvom krugu, ali procenti su veći. Prema našim projekcijama, izlaznost je najveća u centralnom delu zemlje, a posebno se izdvaja Nikšić gde imamo izlaznost preko 70 procenata, to može biti indikativno“, kaže Nenezić.

Na pitanje o tome šta čuni razliku u ovom krugu – dijaspora ili apstinenti iz prvog kruga, naša sagovornica ističe da je u ovom trenutku nemoguće proceniti.

Foto: REUTERS/Stevo Vasiljevic

„Mi nemamo precizne procene koliko je ljudi došlo sa strane, ali bitno je razjasniti da je dijaspora region i zemlje zapadne Evrope. Važno je napomenuti i da su to naši državljani koji imaju pravo glasa, nije njihova krivica što naše institucije ne mogu potvrditi, ni demantovati da li oni ispunjavaju uslov koji je propisan Ustavom – da moraju biti 24 meseca u zemlji sa bi mogli da glasaju“.

Pročitajte još:

Naposletku, nepravilnosti su, kaže, očekivane, i nema znakova da će uticati na celokupan izborni proces.

„Imamo veliki broj prijavljenih nepravilnosti, ali ne da bismo mogli reći da će na kraju uticati na legitimnost izbornog procesa. Najveći broj nepravilnosti se odnosi na povredu tajnosti glasanja. Naši građani, nažalost, fotografišu svoje glasačke listiće, sa kojim motivima ne znam. Dobra praksa je da sada odbori poništavaju te listiće kad god vide da se to dešava“, zaključila je Nenezić za naš portal.

Podsetimo, u Crnoj Gori se danas održava drugi krug predsedničkih izbora, u kom učestvuju aktuelni lider države i Demokratske partije socijalista (DPS) Milo Đukanović i zamenik predsednika Pokreta Evropa sad Jakov Milatović.

Sva najnovija dešavanja iz Crne Gore možete pratiti u našem blogu uživo.

BONUS VIDEO Milo Đukanović dolazi na glasanje