Vladimir Putin i Donald Tramp Foto:Pictorial Press Ltd / Alamy / Alamy / Profimedia

Novoizabrani američki predsednik Donald Tramp razgovarao je u četvrtak sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, što je bio prvi telefonski razgovor njih dvojice otkako je Tramp pobedio na izborima, ekskluzivno saznaje Vašington post od nekoliko ljudi za koje kaže da su upoznati sa tim.

Tokom razgovora koji je Tramp vodio iz svog odmarališta na Floridi, budući šef Bele kuće savetovao je ruskom predsedniku da ne eskalira rat u Ukrajini i podsetio ga na pojačano vojno prisustvo Vašingtona u Evropi, rekla je osoba upoznata sa pozivom koji je, kao i drugi koji su govorili za ugledni list, govorio pod uslovom anonimnosti, piše Vašington post, a prenosi Jutarnji.hr.

Tramp i Putin su razgovarali o cilju mira na evropskom kontinentu, pri čemu je Tramp izrazio interesovanje za dalje kontakte kako bi se razgovaralo o „ranom rešavanju ukrajinskog rata“, rekli su izvori.

PROČITAJTE JOŠ:

Tramp je u svojoj predsedničkoj kampanji rekao da će okončati rat u Ukrajini u roku od jednog dana, iako nije otkrio detalje kako to namerava da uradi. Privatno je, međutim, signalizirao da će podržati sporazum po kome bi Rusija zadržala deo osvojene teritorije, a tokom razgovora je kratko pokrenuo pitanje te zemlje, rekli su izvori.

Putinove čestitke i pohvale Trampu

Poziv, koji ranije nije objavljen, upućen je usred opšte neizvesnosti o tome kako će Tramp „resetovati” globalnu diplomatsku mrežu američkih saveznika i protivnika nakon svoje pobede. Tramp je u četvrtak za En-Bi-Si rekao da je od izbora razgovarao sa oko 70 svetskih lidera, uključujući ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog, a pozivu se pridružio i Elon Mask.

Ukrajinska vlada je obaveštena o Putinovom pozivu i nije se protivila razgovorima, rekla su dva izvora upoznata sa ovim pitanjem. Ukrajinski zvaničnici su odavno shvatili da će Tramp raditi sa Putinom na diplomatskom rešenju za Ukrajinu, rekli su oni.

Foto: EPA-EFE/MICHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREMLIN

Prvi Trampovi razgovori sa svetskim liderima se ne odvijaju uz podršku Stejt departmenta i prevodilaca američke vlade. Trampov tranzicioni tim tek treba da potpiše sporazum sa Administracijom za opšte službe, što je standardna predsednička tranziciona procedura. ŽAdministracija za opšte usluge je nezavisna agencija vlade Sjedinjenih Država osnovana 1949. da bi pomogla u upravljanju i podržavanju osnovnog funkcionisanja saveznih agencija.

Tramp i njegovi saradnici su nepoverljivi prema zvaničnicima vlade u karijeri nakon curenja transkripata predsedničkih poziva tokom njegovog prvog mandata. Oni samo direktno zovu (Trampa)“, rekao je jedan izvor.

Moskva je u početku hladno reagovala na Trampovu pobedu, a portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je novinarima da Putin ne planira da pozove budućeg predsednika „neprijateljske zemlje koja je direktno i indirektno uključena u rat protiv naše zemlje“ i da mu čestita.

Ali u četvrtak je Putin ipak javno čestitao Trampu na pobedi, hvaleći njegov „muški“ odgovor na pokušaj ubistva u Pensilvaniji i rekavši da je „spreman“ da razgovara sa njim.

Foto:EPA-EFE/MICHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREMLIN POOL ALTERNATIVE CROP/MANDATORY CREDIT

Ranije u nedelju, novinar ruskog državnog TV kanala Pavel Zarubin objavio je intervju sa Peskovom u kojem je portparol Kremlja rekao da su znaci poboljšanja odnosa za vreme Trampovog predsedavanja „pozitivni“. „Tramp je tokom svoje kampanje pričao o tome kako sve vidi kroz dogovore, da može da napravi sporazum koji će dovesti do mira. On barem govori o miru, a ne o sukobu i želji da se Rusiji nanese strateški poraz, a ne o sukobu i želji da se nanese strateški poraz Rusiji. “, rekao je Peskov.

Prijateljski razgovor sa Zelenskim, ali…

Dok je strategija Džoa Bajdena i Kamale Haris u odnosu na Ukrajinu bila predvidljiva, Peskov je dodao: „Tramp je manje predvidljiv, a takođe (je) manje predvidljiv u kojoj meri će se Tramp držati izjava koje je davao tokom predizborne kampanje. sačekaj i videćemo hoćemo“.

Jedan bivši američki zvaničnik koji je upoznat sa razgovorom budućih američkih i ruskih lidera kaže da Tramp verovatno ne želi da preuzme dužnost sa krizom u Ukrajini podstaknutom novom ruskom eskalacijom, piše Vašington post.

Trampov razgovor sa Zelenskim u sredu je bio prijateljski, ali dolazi u trenutku kada su zvaničnici u Kijevu zabrinuti šta bi Trampovo predsedništvo moglo da znači za ratne napore Kijeva, rekli su izvori. Ukrajini su svakog meseca potrebne milijarde dolara ekonomske i vojne pomoći da bi nastavila da se brani od većeg i bolje opremljenog agresora, koji je poslednjih meseci napravio značajan vojni napredak. Tramp se, s druge strane, ranije žalio na cenu rata američkim poreskim obveznicima.

Volodimir Zelenski Foto: TANJUG/ FOTO HINA/ DAMIR SENČAR

Tenzije između Ukrajine i Trampove kampanje eskalirale su nakon što je Zelenski posetio fabriku municije u Pensilvaniji u septembru. Trampovi saveznici, uključujući i predsednika Predstavničkog doma Majka Džonsona, koji je pozvao Zelenskog da otpusti svoju ambasadorku u Sjedinjenim Državama Oksanu Markarovu, kritikovali su posetu zemlji kao politički trik.

Zelenski sada razmatra kandidate da je zameni, rekao je ukrajinski zvaničnik.

BONUS VIDEO: Šta građani misle o izbpru Trampa?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare