Tokom današnjeg i sutrašnjeg dana očekuje se novo razorno nevreme koje će paralisati Balkan. Naime, oluja koja je odnela nekoliko života u više balkanskih država, praćena jakim orkanskim vetrom koji je nosio sve pred sobom, lomio prozore i krovove, bacao kontejnere, čupao drveće i obarao kranove, ponovo će se istim putem proširiti polustrvom. Dakle, crni oblaci će iz Slovenije doći do Hrvatske, i na kraju paralisati i Srbiju.
Naime, kako se može videti na nekoliko meteoroloških sajtova koji prate trenutne vremenske prilike, u Hrvatsku upravo iz Slovenije stiže novo nevreme.
Jedan od nekoliko frontova koji dolaze iz Slovenije već je stigao preko Zagreba. Кretao se iz pravca Novog Zagreba i trenutno se nalazi iznad Samoborskog gorja i većeg dela Zagreba. Otprilike iz tog pravca u sredu posle podne došlo je jako nevreme.
U Zagrebu je oko 9.15 počelo da grmi, a ubrzo i da pada kiša. Nešto pre 9.30 grmljavina se nakratko pojačala, a potom prestala. Ali onda je počela jače da pada kiša.
Drugi front je stigao iz Slovenije na područje Gorskog kotara, tačnije Delnica i Vrbovskog, i ide ka Ogulinu.
Treći front se kreće od slovenačke Postojne prema hrvatskoj granici, pokazuje vremenska prognoza.
Takođe, meteorolozi prognoziraju da su šanse za grmljavinsko nevreme iznad 70 odsto u karlovačkoj regiji (uključuje Baniju), Lici i Gorskom kotaru, riječkoj regiji (uključuje Istru), splitskoj regiji i kninskoj regiji, a iznad 60 odsto u zagrebačkoj regiji (uključuje sever Hrvatske i veći deo središnje Hrvatske) te u osječkoj regiji (uključuje Slavoniju, Baranju i Srijem).
Podsetimo, u sredu je na teritoriji Balkana superćelijska oluja, kako je nazvano ovo razorno nevreme, najteže pogodilo Hrvatsku u kojoj je odnelo dva života u Zagrebu i dva u Slavoniji, dok je u glavnom gradu Hrvatske povređeno je više desetina osoba, a materijalna šteta je velika.
Dva muškarca, 50-godišnji pešak i 48-godišnji vozač, preminuli su na licu mesta kada je palo stablo, a život je izgubio i 40-godišnjak iz opštine Cernik u Brodsko-posavskoj županiji, koji je bio u automobilu na koji je palo stablo. Poginuo je i vatrogasac kojem je pozlilo tokom intervencije u Tovarniku u Vukovarsko-sremskoj županiji.
Kada je reč o Srbiji, meteorolog Slobodan Sovilj za Nova.rs otkrio je da nevreme danas stiže u najgorem trenutku – tokom popodnevnih časova.
„Nevreme neće stići u narednih tri, četiri sata, ali se očekuje od 17 sati, pa nadalje“, rekao Sovilj za naš portal.
Superćelijska oluja koja je u sredu takođe protutnjala i kroz Srbiju, napravila je opšti haos u pojedinim delovima zemlje. Nekoliko osoba je povređeno, a pripadnici Sektora za vanredne situacije evakuisali su 15 osoba, među kojima i petoro dece. Zabeleženo je više od 200 intervencija vatrogasaca i spasilaca, najviše napora uloženi su za gašenje požara izazvanih udarom groma i za uklanjanja opborenih stabala.
Najgore je prošla teritorija grada Šapca, Sremska Mitrovica, Loznica, Vladimirci, Koceljeva, opština Bogatić i Čačak.
Poljoprivrednici iz Bačkog Polja, Despotova i Kule pretrpeli su ogromnu štetu, dok su samo neki krajevi ostali pošteđeni. Zbog razornog nevremena koje je zahvatilo Sremsku Mitrovicu, proglašena je vanredna situacija u tom gradu.
U Šumadiji je bez struje je ostalo 12.000 potrošača, dok su vatrogasci-spasioci spasili šest ljudi u Kragujevcu.
U tri odvojene intervencije spašene su osobe koje su bile zarobljene zbog obaranja stabala na automobile i naplatnu kućicu za parking. Na sreću, svi su prošli sa lakšim povredama.
U Kruševcu je palo skoro 30 litara po metru kvadratnom. Ono što je ovu oluju činilo razornom jeste vetar orkanske jačine.
Takođe, u gradovima Novi Sad i Sremska Mitrovica, kao i u opštinama Šid i Ruma proglašena je vanredna situacija zbog posledica olujnog nevremena koje se desilo sredinom ove nedelje.
I u ostalim gradovima Srbije zabeležen je veliki broj intervencija i značajna materijalna šteta.
Superćelijske oluje su poseban i ozbiljan meteorološki fenomen koji donosi izuzetno opasne vremenske uslove. Razlikuju se od običnih oluja po svom organizovanom i dugotrajnom karakteru, a često prate ekstremno snažni vetrovi, velike količine padavina i tornada.
Prema Nacionalnoj meteorološkoj službi Sjedinjenih Američkih Država, superćelijske oluje su najopasniji oblici oluja i mogu proizvesti intenzivne vrtloge, uključujući dugotrajne i snažne tornade, kao i veliku gradonosnu kišu.
One imaju posebne karakteristike koje ih razlikuju od drugih oluja i zahtevaju pažljivo praćenje i upozorenja.
Superćelijske oluje mogu biti vrlo opasne i zahtevaju posebne mere opreza. One se razlikuju od običnih oluja po svojoj organizovanosti i sposobnosti da produženo opstanu, često prateći putanju poznatu kao „superćelijska staza“, objašnjeno je na sajtu Nacionalnog centra za oluje SAD.
BONUS VIDEO Nevreme paralisalo Kragujevac