Zaporožje, nuklearna elektrana
Zaporožje, nuklearna elektrana Foto: Dmytro Smolyenko / Zuma Press / Profimedia/Zaporizhzhya NPP via YouTube/via REUTERS

U nuklearnoj elektrani Zaporožje u Ukrajini izbio je požar rano jutros, nakon što se elektrana našla pod udarom ruskih snaga. Požar je ugašen, nivo radijacije je za sada normalan, ali postoji strah kod mnogih u Evropi od moguće nuklearne opasnosti.

PROČITAJTE JOŠ:

Kakav je značaj Zaporožja?

Nuklearna elektrana Zaporožje izgrađena je između 1984. i 1995. godine i važi za najveću nuklearnu elektranu u Evropi, a deveta je po veličini u svetu. Ima šest reaktora, od kojih svaki proizvodi 950 MW i ukupnu snagu od 5.700 MW, što je dovoljno energije za četiri miliona domova, prenosi Gardijan.

U normalnim vremenima proizvodi jednu petinu energije potrebne Ukrajini i skoro polovinu energije proizvedene u nuklearnim postrojenjima u zemlji. Nuklearna elektrana se nalazi na jugoistoku Ukrajine u gradu Enerhodaru na obalama rezervoara Kahovka na reci Dnjepar. Udaljena je oko 200 kilometara od spornog regiona Donbas na istoku Ukrajine i oko 550 kilometara od Kijeva.

Zaporožje, nuklearna elektrana Foto: Dmytro Smolyenko / Zuma Press / Profimedia

Godine 2017. završeni su radovi na modernizaciji bloka 3, čime je omogućeno produženje životnog veka elektrane za deset godina – do 2027. godine. Potom su 2021. godine završeni radovi na modernizaciji bloka 5, čime je omogućen produžetak radnog veka postrojenja za deset godina.

Incident 2014. godine

U maju 2014. godine, 40 naoružanih pripadnika koji su tvrdili da su pripadnici Desnog sektora navodno su pokušali da pristupe području elektrane. Muškarce je zaustavila ukrajinska policija pre nego što su ušli u Enerhodar.

Član Gripisa Tobijas Minhmajer je još tada izrazio zabrinutost da bi elektrana mogla da bude gađana teškom artiljerijom.

Tadašnji premijer Ukrajine Arsenij Jacenjuk 3. decembra 2014. godine objavio je da se nekoliko dana ranije dogodio incident u nuklearnoj elektrani Zaporožje. Uzrok incidenta je prijavljen kao kratak spoj u sistemu utičnice i nije povezan sa proizvodnjom na lokaciji.

Jedan od šest reaktora elektrane je dva puta gašen u decembru 2014. godine. Ovo i nedostatak uglja za ukrajinske elektrane, dovodilo je do nestanka struje širom zemlje do kraja decembra 2014. godine.

Ukrajina, Zaporožje, rat,
Foto: Zaporizhzhya NPP via YouTube/via REUTERS

Šta se dogodilo u petak ujutro?

Prema informacijama koje prenosi BBC, nuklearka je bila meta višečasovnog granatiranja, nakon čega je izbio požar na trećem, četvrtom i petom spratu zgrade u okviru kompleksa elektrane.

Prvi izveštaj došao je od zaposlenog u elektrani koji je na Telegramu objavio da su ruske snage pucale na postrojenje i da postoji „stvarna pretnja od nuklearne opasnosti za najveću nuklearnu elektranu u Evropi“.

Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski oglasio se na Tviteru ovim podovom. On je optužio ruske snage da su namerno gađale nuklearku.

Ukrajina, Zaporožje, rat,
Foto: Zaporizhzhya NPP via YouTube/via REUTERS

„Najveća nuklearna elektrana u Evropi je trenutno u plamenu“, rekao je Zelenski u obraćanju na Tviteru, a prenosi BBC.

Ukrajinski ministar spoljnih poslova potvrdio je te izveštaje u 2:30 ujutro na Tviteru. Napisao je da ruska vojska „sa svih strana puca na nuklearnu elektranu, najveću u Evropi i da je izbio požar“.

Gradonačelnik Enerhodara, gradića pored kojeg se nalazi elektrana Zaporožje, rekao je da su borbe oko elektrane zaustavljene, prenosi BBC.

Ukrajinska služba za vanredne situacije je izvestila da je radijacija u elektrani u „granicama normale“ i da su požarni uslovi u elektrani „normalni“. Saopšteno je da je požar izbio u zgradi ispred elektrane.

„Nuklearna bezbednost za sada zagarantovana“

Ukrajinske vlasti su upetak saopštile da je objekat bezbedan i da je „nuklearna bezbednost za sada zagarantovana“.

Ranije je Međunarodna agencija za atomsku energiju saopštila da je ukrajinski regulator rekao agenciji da „nema prijavljenih promena u nivou radijacije na lokaciji nuklearne elektrane u Zaporožju“.

BONUS VIDEO: Snimak srušenog mosta u predgrađu Kijeva

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram