Veći deo zime, rat u Ukrajini se pretvorio u sporu, ali izuzetno nasilnu borbu duž linije fronta u Donbasu, koja je duga 965 kilometara. Sada su i Ukrajina i Rusija spremne da krenu u ofanzivu, a Njujork tajms donosi detajnu analizu mogućih ofanziva koje su već u pripremi.
Rusija, oprezna zbog sve većeg ukrajinskog arsenala naoružanja koje isporučuje Zapad, kreće prva.
Koristeći desetine hiljada novih regruta u nadi da će nadjačati Ukrajinu, njene snage napadaju snažno utvrđene položaje preko poljai kroz spaljene šume na istoku. Oni traže ranjivosti, nadajući se da će iskoristiti nedostatke i postavljaju teren za ono što Ukrajina upozorava da bi mogla biti najambicioznija kampanja Moskve od početka rata.
Ukraine and Russia are poised to go on the offensive in the war. Russia, wary of the growing Ukrainian arsenal of Western-supplied weapons, is moving first. Here’s how each side is trying to shape the critical next stage in Ukraine. https://t.co/nBG9IguFoc
— The New York Times (@nytimes) February 10, 2023
Ukrajina sada mora da se brani od ruskog napada bez iscrpljivanja resursa koji su joj potrebni za sopstvenu ofanzivu.
Kijev obučava hiljade svojih vojnika van zemlje i pokušava da prikupi teško oružje i municiju, pre napada koji bi trebalo da „slomi kosti“ ruskoj vojsci, rekao je Oleksandr Daniljuk, bivši direktor saveta za nacionalnu bezbednost Ukrajine, prenosi Njujork tajms.
Vojni analitičari kažu da će verovatno pokušati da podeli neprijateljske snage na dve zone, nadajući se da će probiti ruske linije na jugu i dovesti u opasnost linije snabdevanja koje izlaze sa Krima.
„Nema sumnje da obe strane žele da krenu u ofanzivu“, rekao je Mik Rajan, penzionisani general-major australijske vojske koji je saradnik na Lovi institutu, istraživačkom institutu, „ali se sve zaista svodi na to koliki su kapaciteti obe strane“.
Gde bi Rusija mogla da napadne?
Ruski predsednik Vladimir Putin izdao je naređenje da se ceo region Donbasa zauzme do marta, saopštile su ukrajinske obaveštajne službe.
Sa oko 320.000 ruskih vojnika koji su već u Ukrajini i 150.000, kako se procenjuje, nalazi se na mestima za obuku, Kremlj bi mogao da pokuša da savlada ukrajinske položaje kroz ogroman broj napada.
Rusija je već ojačala istočnu liniju fronta kako bi napala ključne ukrajinske položaje.
Ona nastoji da obezbedi simboličnu pobedu tako što će konačno isterati Ukrajince iz Bahmuta, gde bitka besni od maja. Rusija takođe ima za cilj da obezbedi linije snabdevanja koje će biti ključne za svaki uspeh u Ukrajini.
Ona je pokrenula žestok kontranapad da zaštiti Kreminu, koja se nalazi na glavnom autoputu sever-jug u Lugansku. Takođe napada Vuledar na jugoistoku, gde su ukrajinski položaji udaljeni samo nekoliko kilometara od jedine železničke veze sa Krimom.
Rusija gomila desetine hiljada vojnika na način koji sugeriše da bi mogla da pokuša da se spusti sa severa i naviše sa juga u pokretu obruča koji okružuje ukrajinske snage u Donbasu, kažu vojni analitičari.
Ali, Rusija bi takođe mogla da pokuša da skrene odbranu Ukrajine otvaranjem novog fronta.
Napad sa novog fronta bi verovatno značio dolazak sa same ruske teritorije, tako da Ukrajinci pažljivo prate kretanje oko pograničnog grada Sumija, kao i sve pokušaje da se vrate u oblast Harkova.
Uz pomoć zapadnih obaveštajnih službi, komercijalnih satelita i mreže partizana koji rade na podrivanju ruske okupacije, visoki ukrajinski zvaničnici rekli su da su neposredne namere Moskve u fokusu.
Oni okupljaju desetine hiljada vojnika, uključujući regrute iz masovne mobilizacije prošle jeseni, samo van dometa američkih preciznih projektila. Formacije sugerišu da bi mogle da se spremaju da opkole ukrajinske snage raspoređene širom regiona Donjecka i Luganska.
Andrij Zagorodnjuk, bivši ukrajinski ministar odbrane, rekao je da očekuje da ruska vojska pokuša da zauzme Donbas, a zatim „najavi završetak svoje specijalne vojne operacije“ i pozove na pregovore.
Ali, primetio je, to će biti treći pokušaj Rusije da zauzme Donbas od početka rata – prva dva nisu uspela.
Britanska obaveštajna agencija saopštila je u utorak da je Rusija pokušavala da pokrene „velike ofanzivne operacije“ od početka prošlog meseca, ali je „uspela da dobije samo nekoliko stotina metara teritorije nedeljno“ zbog nedostatka municije i manevarskih jedinica.
Ukrajina može sebi priuštiti taktičko povlačenje, prema vojnim analitičarima, sve dok ne rizikuje da pretrpi potpuni kolaps svojih linija na način koji bi rezultirao opkoljenjem njenih trupa.
Svaka bitka za veliki proboj ukrajinskih linija počela bi još intenzivnijim ruskim artiljerijskim baražima, bombardovanjem jurišnim avionima i naletama niskoletećih helikoptera, rekao je Sergej Hrabski, bivši pukovnik ukrajinske vojske i komentator rata za ukrajinski mediji. To će verovatno biti praćeno tenkovskim i pešadijskim napadima preko tampon zone između linija rovova, rekao je on.
„Glavni napori će biti na terenu, gde će Rusi koristiti svoju tradicionalnu taktiku, ogromnu koncentraciju tenkova, oklopnih transportera i veoma intenzivnu artiljerijsku vatru“, rekao je Hrabski.
Smatra se da Rusija želi da napreduje brzo, a predsednik Vladimir Putin vrši pritisak na svog novoimenovanog komandanta u Ukrajini, generala Valerija Gerasimova, da osvoji teritoriju i signalizira uspeh domaćoj i međunarodnoj publici, posle meseci sramotnih neuspeha.
Rusija se suočava sa drugim vremenskim pritiscima. Zapadno oružje koje može da napravi razliku u bitkama, kao što su tenkovi nemačke proizvodnje Leopard i američka borbena vozila pešadije Bredli, obećano je, ali još nije stiglo.
Moskva prati najave o zapadnjačkim isporukama oružja, rekao je Daniljuk, bivši savetnik za nacionalnu bezbednost, i želi da bude „sigurna da će moći da reaguju pre nego što dobijemo ono što želimo“.
Gde bi Ukrajina mogla da napadne?
Ukrajina ima ograničene izglede da napreduje na istoku, gde Rusija ima utvrđene položaje i uspostavljene linije snabdevanja od 2014. Da bi napredovala na drugom mestu, Ukrajina treba da zadrži rusku ofanzivu uz očuvanje trupa i opreme.
Kontraofanziva Ukrajine koja najviše obećava je na jugu, kažu analitičari.
Veliki deo teritorije koju je okupirala Rusija nalazi se u dometu raketa HIMARS, što je primoralo Rusiju da pomeri svoja skladišta municije, komandne centre i druge kritične zalihe dalje od fronta.
Melitopolj bi bio očigledna meta ukrajinske ofanzive: grad se nalazi na raskrsnici dva glavna autoputa i ključne železničke linije, što ga čini ključnim za snabdevanje ruskih trupa na jugu.
Ako Ukrajina može da podeli ruske snage, onda bi to značajno oslabilo rusko držanje u oblasti Herson. Bez ruta snabdevanja sa istoka, ruska pojačanja bi mogla da stignu samo preko Krima — mnogo duži put koji je u dometu raketa HIMARS.
Ali napredovanje će biti izazovno. Rusija je izgradila odbranu na celoj liniji fronta, a njena najgušća mreža rovova i protivtenkovskih zamki je oko Melitopolja.
Vojni analitičari i bivši ukrajinski bezbednosni zvaničnici ukazuju na ruski takozvani kopneni most – koji se proteže preko južne Ukrajine od ruske granice do poluostrva Krim – kao najprimamljiviju metu za ukrajinsku kontraofanzivu.
Rusija takođe veruje da će to verovatno biti linija napada, rekla je Natalija Gumenjuk, portparolka vojne komande na jugu Ukrajine.
Oni dovode još vojnika da brane na brzinu podignute odbrambene položaje, ali je ona rekla da je Ukrajina mogla da ograniči njihovu sposobnost da dovede tešku opremu.
„Vidimo da gomilaju opremu oko Melitopolja i na Krimu, ali ne mogu da je približe“, rekla je ona u intervjuu.
Kijev se nada da će Zapad brzo obezbediti artiljeriju većeg dometa koja će omogućiti njegovim snagama da ponovo poremete ruske položaje, kao što su to učinili kada je Ukrajina u novembru ponovo zauzela delove juga, uključujući grad Herson.
„Rusi čekaju aktivne poteze sa naše strane na jugu. Ovu tenziju održavamo. Ovako demorališemo neprijatelja“, rekla je Gumenjuk.
Ukrajina će, rekao je Hrabski – vojni analitičar, kombinovati kopnenu ofanzivu sa dalekometnim udarima, prvo omekšavajući odbranu ispaljivanjem preciznih artiljerijskih granata i raketa na komandne bunkere, garnizone i skladišta municije.
Tada bi nastojala da probije ruske linije i brzo manevrira, iako su Rusi čvrsto ukorenjeni na jugu i verovatno bi pružili jak otpor.
BONUS VIDEO: Bajden došao u Kijev
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare