Mario Dragi Foto: EPA-EFE/ROBERTO MONALDO / POOL

Italija je pronašla jednu osobu oko koje se svi mogu složiti - Marija Dragog. Aktuelnog premijera Italije poznatog i kao Super Mario, mnogi žele da vide i na mestu predsednika, a raširenih ruku čekaju ga i u Briselu gde je ostala upražnjeno mesto šefa EU koje je pripadala Angeli Merkel. Šuška se i da ga žele u Evropskoj banci.

PROČITAJTE JOŠ:

Sledećeg meseca Italija mora da izabere novog predsednika, figuru koja treba da prestavlja nacionalno jednistvo i koja je zvanično imenuje premijera. Omiljeni favorit? Mario Dragi. To ne bi bilo ništa čudno da on i dalje nije premijer.

Italja se nalazi u kritičnom trenutku: pandemija je i dalje tu, potreban joj je ogroman novac za ekonomski oporavak, velike strukturne reforme su u toku, kao i planirane reforme pravila o dugu EU 2022. godine. Mnogo toga je na kocki, a lakog odgovora nema. Italijani veruju da je Dragi pravi čovek da kao premijer Italije pokuša da reši suštinska pitanja i da preduzme teške korake. Veruje se da bi on mogao da izbavi Italiju od pandemije i da je postavi na ravnopravnije ekonomske osnove, prenosi Politiko.

Međutim, Dragi kao predsednik – u sedmogodišnjem mandatu – morao bi da obezbedi dugoročni međunarodni kredibilitet Itaije, ali se sa druge strane strahuje da bi Dragi kao predsednik mogao da stvori vakum moći u društvenom rizičnom trenutku.

„Problem Italije je što joj je potreban kontinuitet, ali postoje dva moguća puta“, rekao je za Politiko Stefano Čekanti, ustavni advokat i poslanik iz Demokratska partije levog centra.

Italijanski premijer Mario Dragi
Italijanski premijer Mario Dragi Foto:EPA-EFE/ETTORE FERRARI

„Rizik je da ako uđemo u period nestabilnosti u ovom trenutku, vodeća pozicija u kojoj se nalazimo u Evropi, bude nesigurna“, dodao je on, navodeći zamenu rukovodstva u Nemačkoj i predstojeće izbre u Francuskoj.

„A ako Dragi ode na mesto predsednika, a mi izađemo na izbore, to bi moglo da bude kataklizma, sa nepredvidivim posledicama“, zaključio je on.

Pandemijski beli vitez

Dragi je uvučen u politiku ranije ove godine nakon što se prethodna italijanska vlada srušila u nesuglasju oko toga kako potrošiti 191,5 milijardi evra koje zemlja treba da dobije u okviru EU fonda za oporavak od pandemije.

Bivši šef Evropske centralne banke zaslužan za spasavanje evra, Dragi je imenovan da uspostavi vladu jedinstva, skupljajući podršku širokog spektra stranaka.

To jedinstvo se uglavnom održalo u deset meseci otkako je preuzeo funkciju. Njegovi rejtinzi odobravanja su takođe visoki i dostižu 65 procenata u nedavnim istraživanjima.

Neizbežno, pošto mandat italijanskog predsednika Serđa Matarele ističe u februaru, ljudi su počeli da traže Dragija. On je i miljenik javnosti – prvi sa 28 procenata u nedavnoj anketi i može dobiti podršku različitih političkih snaga u Italiji.

Predsednika Italije bira nešto više od 1000 parlamentaraca i regionalnih predstavnika, poznatih kao veliki elektori.

Proces na neki način podseća na papsku konklavu – neproziran je i oslanja se na tajno glasanje i okružen je intrigama.

Mario Dragi Foto: EPA-EFE/BERND KAMMERER / POOL

U novijoj istoriji, italijanske partije na levici su kontrolisale izbor predsednika. Ali ovog puta ne postoji frakcija na levoj ili desnoj strani koja ima tu podršku da progura svog kandidata.

Dragi nije potvrdio da želi ulogu predsednika, odbijajući da odgovara na pitanja o toj temi, tvrdeđi da bi to bilo nepoštovanje prema sadašnjem predsedniku. Međutim, njegovu skromnost su mnogi okarakterisali kao prećutni pristanak.

Čini se da Italiji ide sve bolje od kada je Dragi na čelu. Nedavno su poboljšani fiskaln izgledi zemlje, a predviđa se da će privreda rasti zahvaljujući visokim stopama vakcinacije i pristiglim fondovima EU.

Pozivaju Dragog da ostane

Kako kružu mogućnost da Dragi ode, italijanske stranke na površini izgleda oklevaju da ponovo preuzmu odgovornost za vođenje zemlje. Nakon pojave varijante koronavirusa Omikron, brojni politički lideri apelovali su da na Dragija da ostane do sledećih izbora 2023. godine.

Karlo Kalenda, šef progresivne stranke Azione, rekao je za Politiko, da bi Dragi trebalo da ostane na svom mestu uoči 2022. godine, koja obećava da će borba biti teška.

„U Italiji je sada 15.000 slučajeva dnevno“, rekao je on, napominjući da ovaj broj slučajeva nije zabeležen od proleća.

„Potrebna je nova kampanja vakcinacije koja će uključiti decu, što biti kontroverzno“, dodao je. Rizik od društvenih nemira je zbog toga jako visok, tvrdi.

Ako bi Dragi postao predsednik, mogao bi da postavi bliskog saradnika kao što je ministar ekonomije Danijele Franko za premijera da pomogne u nadgledanju procesa upravljanja novcem EU fondova. Ali bez Dragija i njegovog ličnog brenda, odražvanje politikih partija u skladu i pridržavanje vremenskog okvira EU može biti borba.

Mario Dragi Foto: EPA-EFE/JULIEN WARNAND

„Ne vidim nikog sposobnog da održi na okupu tako heterogenu većinu“, rekao je nedavno Antonio Tajani, potpredsednik „Snaga Italije“, konzervativne strane bivšeg premijera Silvija Berluskonija.

Tajani je upozirio da bi odlazak Marija Dragog mogao da izazove prevremene izbore.

Sledeći predsednik

Dok Dragi može da ostane premijer, Matarili se mandat završava u februaru.

Za političke lidere poput Enrika Lete, bivšeg premijera i šefa Demokratske stranke, cilj je pronaći predsednika sa istom sveobuhvatnom političkom podrškom kao Dragi – što je pokušaj da se očuva postojeća delikatna koalicija vlade.

Jedno rešenje sa niskim rizikom bilo bi zamrzavanje trenutnog stanja stvari i ubeđivaje Matarele da ostane i drugi mandat kao njegov prethodnik Đorđo Napolitano. Ali Matarela je nagovestio da namerava da napusti funkciju kada mu istekne mandat.

U odsustvu Matarele, bivši premijer Đulijano Amato mogao bi da dobije podršku sadašnje vladajuće koalicije, rekao je Frančesko Klementi, profesor na odseku političkih nauka Univerziteta u Peruđi.

Mario Dragi Foto: EPA-EFE/FABIO FRUSTACI

A tu je i uvek Silvio Berluskoni. Biznismen, političar i osuđeni poreski prevarant odavno je sanjao da postane predsednik. Berluskoni bi mogao da pokupi glasove poslanika koji žele da zaštite svjoa mesta usred strahovanja da bi predsedništvo Marija Dragog moglo da izazove prevremene izbore. Ali prema većini procena, Berluskoniju još uvek nedostaju potrebni glasovi.

To vraća stvari Dragiju. Osim, ako premijer sam sebe ne isključi, njegov izbor za predsednika ostaje verovatan.

BONUS VIDEO: Učesnici šesnaestog sastanka G20 koji se održava u Rimu

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar