Evropski sud za ljudska prava u Strazburu je odbacio kao neosnovanu predstavku u predmetu „Knežević protiv Crne Gore“, čiji je podnosilac poslanik vladajućeg Demokratskog fronta (DF) Milan Knežević, navodi se u saopštenju Vlade Crne Gore. Evropski sud je zaključio da intervencija od strane policije na protestima ispred Skupštine Crne Gore 2015. godine nije prekoračila polje slobodne procene koju države imaju u ovakvim slučajevima, te da podnosiocu predstavke nisu povređena prava“.
Odluka se odnosi na događaj od pre pet i po godina kada su pristalice DF kao organizatora protesta (od 27.09 -17.10. 2015) ispred Skupštine Crne Gore u Podgorici, nakon isteka odobrenog perioda za skup, odbile da se raziđu i uklone postavljene šatore i binu. Tom prilikom Knežević je nasrtao na policajca zbog čega je krivično gonjen i osuđen na kaznu zatvora.
„S obzirom da su organizatori skupa, uključujući i podnosioca predstavke, odbili da postupe u skladu sa naređenjem, pri čemu su pružali aktivan otpor policijskim službenicima, došlo je do primene fizičke sile i skup je u konačnom prekinut. Neposredno nakon toga, protiv podnosioca predstavke kao jednog od organizatora skupa, pokrenut je krivični postupak u kojem je on osuđen na kaznu zatvora“, navodi se u odluci suda u Strazburu.
Knežević se Evropskom sudu žalio da mu je presudom Osnovnog suda u Podgorici, kojom je osuđen na 7 meseci zatvora zbog krivičnog dela napad na službeno lice u vršenju službene delatnosti, a koja je preinačena presudom Višeg suda u Podgorici na 4 meseca, povređeno pravo na mirno okupljanje.
Takođe je tražio naknadu nematerijalne štete u iznosu od 10 hiljada evra i naknadu troškova postupka pred Evropskim sudom u iznosu od 770 evra.
„Evropski sud je zaključio da intervencija od strane policije nije prekoračila polje slobodne procene koju države imaju u ovakvim slučajevima, te da podnosiocu predstavke nisu povređena prava“, piše u odluci.
Evropski sud je primetio i da je kazna podnosioca predstavke u trajanju od četiri meseca bila ispod zakonskog minimuma koji je predviđen za ovo krivično delo, od kojih je izdržao manje od tri meseca.
Sud presudio u korist građana zbog policijskog prebijanja
Evropski sud doneo je i presudu u slučaju dva građanina koja je policija pretukla 2015. godine, nakon završetka protestnog mitinga opozicije u Podgorici.
Sud je doneo presudu u korist tužilaca u predmetu (Branimir) Vukčević i (Momčilo) Baranin protiv Crne Gore, kojom je utvrdio da je država prekršila procesni aspekt zabrane mučenja, nečovečnog ili ponižavajućeg postupanja, zbog nedelotvorne istrage policijskog zlostavljanja u Zlatarskoj ulici u Podgorici 24. oktobra 2015. godine.
Brđaninu i Vukčeviću je dosuđeno po 7,5 hiljada evra na ime naknade nematerijalne štete.
Njih je zastupala Tea Gorjanc-Prelević iz Akcije za ljudska prava (HRA), koja je saopštila da je podnosioce predstavke pretuklo više policijskih službenika u centru Podgorice, posle razbijanja protesta u organizaciji Demokratskog fronta (DF).
Baranina i Vukčevića su te noći službenici policije primorali da legnu na trotoar, a zatim su im naneli više udaraca, izložili ih nečovečnom i ponižavajućem postupanju jer su na njih vikali, psovali ih i vređali, navode iz HRA.
Do danas nisu identifikovani policajci koji su izvršili krivična dela, a slučaj se još nalazi u predistražnoj fazi.
Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici nije izvršilo odluke Ustavnog suda i nije sprovelo istragu policijskog nasilja prema Baraninu i Vukčeviću na nivou minimalnog evropskog standarda, a Evropski sud je utvrdio da nadležni državni organi, prvenstveno tužilaštvo i policija, nisu sproveli efikasnu i delotvornu istragu u tom slučaju, kako bi otkrili počinioce zlostavljanja i adekvatno ih kaznili, saopštavaju iz HRA.
„Ova presuda Evropskog suda je i još jedna potvrda da je neophodna reforma i policije i državnog tužilaštva. Nadam se da će presuda ohrabriti sve žrtve da prijavljuju zlostavljanje“, rekla je Gorajnc Prelević.
Pratite nas i na društvenim mrežama: