Politika Milorada Dodika, koja kod međunarodne zajednice dobija sve oštrije kritike, mogla bi banjalučki režim odvesti u potpuni bankrot. Sve se to da iščitati iz poslednjih izjava stranih diplomata, ali i odgovornih osoba međunarodnih finansijskih institucija.
U samo jednom danu stigle su dve poruke koje sugerišu takav scenario.
Prvo je specijalni izaslanik predsednika SAD-a Džoa Bajdena za Zapadni Balkan Gabriel Eskobar na kraju svoje posete Bosni i Hercegovini najavio sankcije protiv zvaničnika u našoj zemlji, pre svega naravno za Milorada Dodika, prenosi Klix.ba.
„Jesmo razgovarali o sankcijama i sankcije su na stolu. I ne samo sankcije, postoje druga ekonomska sredstva koja se mogu provesti ne samo protiv lidera koji provode antidejtonske aktivnosti, već i protiv onih koji im daju podršku, protiv kompanija koje im pomažu“, najavio je Eskobar jasno naznačavajući ekonomski i finansijski aspekt priče.
Još oštrija je bila Rumunka Alina Iancu, upravnica odeljenja za BiH u sedištu Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) u Vašingtonu.
Ona je kazala kako je separatistička politika koju provode ili najavljuju vlasti Republike Srpske već sada ugrozila ekonomsku i finansijsku stabilnost BiH, a ne zaustave li se ti trendovi, posledice bi mogle biti krajnje ozbiljne i po državu i po entitete.
„Političke napetosti koče makroekonomske politike i reforme, predstavljajući pretnju po oporavak i perspektive rasta“, kazala je Iancu.
U MMF-u su posebno zabrinuti zbog potencijalnog povlačenja RS-a iz ključnih državnih institucija, uključujući tu Upravu za indirektno oporezivanje BiH (UIO).
„Naše je mišljenje da bi ekonomski troškovi povlačenja (iz UNO) bili znatni, i za RS, jer bi to dovelo do smanjenja naplate poreza, a moglo bi uticati i na servisiranje spoljnog duga, kao i na kreditni rejting zemlje“, kazala je Iancu.
Politika iz Banjaluke, sada je sasvim sigurno, uskoro će ući u fazu međunarodne „penalizacije“, a ekonomski izmučen entitet, koji se godinama muči sa nelikvidnošću, mogao bi doživeti potpuni bankrot.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare