Dok evropske zemlje ublažavaju mere uvedene zbog epidemije koronavirusa i otvaraju se za putovanja i turizam, u svetu se javljaju nova žarišta i raste strah od drugog talasa.
U Kini je prošle nedelje zabeležen najveći rast novozaraženih u toku poslednjih nekoliko meseci. Novo žarište povezano je sa velikom pijacom hrane Ksinfadi u Pekingu.
„Prošle nedelje Kina je prijavila niz novih slučajeva u Pekingu, nakon više od 50 dana bez novooboleih. Sada je potvrđeno više od 100 zaraženih“, upozorio je u ponedeljak glavni sekretar Svetske zdravstvene organizacije Tedros Adhanom Gebrejesus u videokonferenciji.
Kina je zbog izbijanja novog žarišta zatvorila pijacu i uvela karantin za obližnje zgrade.
Broj umrlih od koronavirusa u Iranu je prvi put od 13. aprila prešao 100, čime je ukupan broj smrtnih ishoda premašio 8800.
Izraelska šefica zdravstvenih službi Ministarstva zdravlja Sigal Sadecki rekla je u nedelju poslanicima Kneseta da Izrael vidi početak drugog talasa pandemije koronavirusa. Njene primedbe su reakcija na to što je 11. i 12. juna registrovano više 200 obolelih na dnevnom nivuo (grafikon dole).
Izraelska vlada upozorila je da će se, ako se javnost ne bude pridržavala naredbi o društvenom distanciranju i higijeni, neke mere zatvaranja možda morati ponovo da se uvedu.
U Makedoniji, nakon što je dnevni broj novoobolelih veći deo maja bio ispod 50, od početka juna beležili se veliki rast, pa taj broj već pet dana ne pada ispod 100 (grafikon dole).
U susednoj BiH takođe se beležii rast, a u ponedeljak je zabeleženo čak 147 novih slučajeva.
Istovremeno se prvi talas koronavirusa širi u zemljama Latinske Amerike, Bliskog istoka i sve više Afrike. Ukupan broj zaraženih u svetu je u ponedeljak prešao osam miliona, a broj umrlih je dostigao oko 436.000.
Danas, nakon što smo bolje upoznali covid-19, mnogo bolje znamo šta možemo da očekujemo.
SZO i svetski epidemiolozi upozoravaju da su šanse da se virus potpuno zaustavi sve manje, a mogućnost da se desi drugi talas sve veće. Danas znamo da na širenje virusa SARS-CoV-2 utiču klimatski uslovi, posebni vlažnost vazduha i UV zraci, međutim, takođe znamo da to samo po sebi nije dovoljno da ga zaustavi jer je novi u populaciji, što znači da je vrlo malo onih koji su na njega imuni. Drugim rečima, drugi talas verovatniji je na jesen, ali je moguć i u toku leta.
Prisutno je shvatanje da nema smisla držati distancu kada virusa nema. Ali stručnjaci uporno upozoravaju da bi takvno razmilšljanje moglo vrlo brzo da nas dovede do drugog talasa, a onda bi moglo da bude kasno za spašavanje stvari poštovanjem elementarnih mera distance i higijene kakva se trenutno traži. Ako nam se dogodi drugi talas, možda će ponovo doći do zatvaranja u domove, iako ono gotovo sigurno neće biti onako strogo kao prvo.
Sa popuštanjem mera puno se fleksibilnije shvataju i one preporuke koje su i dalje na snazi.
U slučaju drugog talasa epidemije većina se slaže da je neizbežno ponovo zatvaranje, što je za očekivati, jer u nedostatku vakcine i lekova širenje virusa uspešno zaustavljaju samo epidemiološke mere društvenog distanciranja i higijene.
Slična upozorenja poslednjih dana mogu da se čuju i iz evropskog ogranka Svetske zdravstvene organizacije (SZO).
Evropske zemlje treba da se pripreme za smrtonosni drugi talas koronavirusnih infekcija jer pandemija nije gotova, rekao je čelnik Svetske zdravstvene organizacije u Evropi.
U intervjuu za „Telegraf“, Hans Kluge, direktor za evropsku regiju SZO, uputio je oštro upozorenje zemljama koje su počele da ublažavaju ograničenja zatvaranja, naglasivši da je „vreme za pripreme, a ne za slavlje“.
Kluge je naglasio da to što je broj slučajeva covida-19 u zemljama kao što su Velika Britanija, Francuska i Italija počeo da pada ne znači da je došao kraj pandemije.
Zanimljivo je da nemački zvaničnici, i pored toga što su u poslednjih nedelju dana zabeležena nova žarišta u njihovoj zemlji, ipak smatraju da su spremni da izbegnu drugi talas.
Ali dajući takve optimistične ocene, ministar finansija Olaf Šolc izjavio je u petak da nepostojanje vakcine znači da treba ozbiljno sprovoditi mere društvene distance kao i mere testiranja i pronalaženja kontakata zaraženih.
„Živimo sa virusom, što opisujemo kao novu normalnost. To će se promeniti tek kada budemo imali nove medicinske terapije i kada budemo imali vakcinu“, rekao je Šolc.
„Sve dok to nije slučaj, moramo da organizujemo svoj život tako da izbegnemo drugi talas“, upozorio je.
Dodao je da su ‘vrlo, vrlo velike’ šanse da Nemačka izbegne drugi talas.
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare