Ministar unutrašnjih poslova Irana Ahmad Vahidi saopštio je da je trovanje učenica, od kojih ni jedna nije preminula, zabeleženo u najmanje 52 škole u ovoj zemlji. Na društvenim mrežama dele se snimci na stotine učenica koje se suočavaju sa posledicama trovanja, za koje međunarodne organizacije kažu da je delo ekstremista koji žele da uskrate obrazovanje ženskom polu. Takođe, u brojnim izveštajima navodi se da je većina devojčica učestvovala u protestima protiv moralne policije, dok vlasti navode da istražuju ceo slučaj.
Ministar je pozvao javnost na mir i staloženost i optužio „neprijateljski medijski terorizam“ da širi paniku povodom ovog slučaja, prenela je iranska državna agencija IRNA.
Agencija AP napominje da je predsednik Irana Ibrahim Raisi najavio pokretanje istrage u sredu, tek nakon što je slučaj trovanja iranskih učenica zadobio međunarodnu medijsku pažnju. Prema pisanju BBC-a, do sada je u Iranu zabeleženo najmanje 650 slučajeva trovanja učenica, od kojih, na sreću, nijedna nije preminula.
Unbelievable. Today, the Islamist regime in Iran deliberately poisoned more girls’ schools.
In this video, girls crying for help are seen violently arrested by the regime.
Iranian girls are being poisoned by a misogynistic regime. They can’t breathe. pic.twitter.com/TN1m6tpsQa
— Masih Alinejad 🏳️ (@AlinejadMasih) March 4, 2023
Državni mediji spekulišu da iza ovih slučajeva trovanja, koja su započela u novembru prošle godine u gradu Kom, svetom mestu šiitskih muslimana, stoje opozicione grupe u egzilu ili strane sile.
Novinari iranskog lista Etelat, među kojima je i ugledna bivša poslanica Džamile Kadivar, citirali su navodnu komunikaciju grupe „Fidajin velajat“ („Poklonici starateljstva“).
Islamic Republic officials, starting from President Raisi, continued tactics of denying or minimizing chemical attacks on girls' schools on Satruday. This report lists their denials and excuses for the record.https://t.co/dODTjumjvD pic.twitter.com/mKUP0pqyvn
— Iran International English (@IranIntl_En) March 5, 2023
„Poklonici“ su, prema pisanju Etelata, izrazili stav da „obrazovanje za devojčice treba da bude zabranjeno“ i pretili da će otrovati učenice širom Irana ako škole za devojčice budu i dalje otvorene.
Kadivar je napisala da je drugi mogući uzrok „masovna histerija“, nalik na onu iz Avganistana koja je zabeležena od 2009. do 2012. godine. Obrazovanje za žene ni nakon Islamske revolucije u Iranu 1979. godine nikada nije dovedeno u pitanje.
“Until the last breath: women life freedom”
Hundreds of girls in Iran have been hospitalized after toxic gas poisoning across more than 50 towns in Iran. Many of the targets have been schools in which there has been active protesting against the Islamic regime. #irgcterrorists pic.twitter.com/MchAfEmcTP
— Emily Schrader – אמילי שריידר امیلی شریدر (@emilykschrader) March 5, 2023
Teheran je ranije apelovao na susedni Avganistan pod vladom talibana da omogući devojkama i ženama da opet pohađaju nastavu u školama.
Video snimci na društvenim mrežama pokazuju kako učenice odvoze u bolnice kolima hitne pomoći ili autobusom, dok drugu decu vraćaju kući roditelji okupljeni ispred škola.
Parents of the school girls who are being poisoned took to the streets and blaming the regime for series of chemical attacks on school girls in Iran:
“Revolutionary Guards! you are our ISIS “
this is the slogan heard in Tehran today. pic.twitter.com/MRfWVn2npF… https://t.co/dK15Hpe5Oz— Masih Alinejad 🏳️ (@AlinejadMasih) March 4, 2023
Kancelarija Ujedinjenih nacija za ljudska prava u Ženevi pozvala je na transparentnu istragu o sumnjivim napadima, pri čemu je nekoliko zemalja, uključujući Nemačku i SAD, izrazilo zabrinutost.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar