Dvoje ukrajinskih opozicionih lidera odbacila su ideju o održavanju izbora dok je zemlja u ratu.
Bivši predsednik Petro Porošenko i bivša premijrka Julija Timošenko rekli su da izbori treba da se održe tek kada se uspostavi mir.
Njihove izjave dolaze nakon što je Donald Tramp nazvao Volodimira Zelenskog „diktatorom bez izbora“ jer nije održao izbore od kada je Rusija izvršila invaziju – narativ koji Kremlj često koristi kako bi delegitimisao ukrajinskog lidera.
Podsetimo, Zelenski je osvojio skoro 75% glasova na izborima 2019. godine, pobedivši Porošenka.
Članovi Trampove pratnje navodno su održali razgovore sa Porošenkom i Timošenko.
Razgovori su se fokusirali na to da li bi Ukrajina mogla brzo održati predsedničke izbore, prema Politico.
Ukrajinski ustav ne dozvoljava izbore dok je zemlja pod ratnim stanjem, a bilo bi ozbiljnih izazova u organizovanju glasanja za ljude u okupiranim teritorijama i vojnike na frontu u svakom slučaju.
Porošenko je na Telegramu rekao da izbori treba da se održe tek nakon što se uspostavi mir – najkasnije 180 dana nakon završetka rata.
Timošenko je rekla da njen tim „razgovara sa svim našim saveznicima koji mogu pomoći u obezbeđivanju pravednog mira što je pre moguće,“ i dodala da izbori ne treba da se održe pre nego što se to postigne.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar