Stejt department je za Radio Slobodna Evropa (RSE) demantovao da Sjedinjene Američke Države posreduju u predaji dva amandmana Vlade Crne Gore na tekst rezolucije o Srebrenici, što je 5. maja objavio portal Radio-televizije (RTCG) Crne Gore.
„Stejt department je video nezvanični draft predloženih izmena Crne Gore, ali mi ne posredujemo u njima. Nemačka i Ruanda su predlagači rezolucije i mogu da odgovore na dalja pitanja u vezi sa njenim statusom“, saopštio je za RSE portparol Stejt departmenta 8. maja. Tekst rezolucije, kojom se 11. jul proglašava Međunarodnim danom sećanja na genocid u Srebrenici, biće u maju razmatran na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija.
Pozivajući se na nezvanične izvore iz Vlade, portal RTCG objavio je 5. maja da će Sjedinjene Američke Države posredovati prilikom predaje dva Vladina amandmana na tekst rezolucije.
U prvom amandmanu se ističe da je krivica za genocid individualna i da se ne može pripisati bilo kojoj etničkoj, verskoj ili drugoj zajednici u celini dok se drugi odnosi na nepovredivost Dejtonskog mirovnog sporazuma o Bosni i Hercegovini.
Kako je preneo RTCG, ovim predlozima Vlade se sprečava potencijalno manipulisanje na štetu Srbije i srpskog naroda u smislu pravnih i političkih reperkusija i onemogućava narativ i namera da se jedan narod proglasi genocidnim. Uz to se, kako navode, dodatno afirmiše postojanje Republike Srpske u sklopu Bosne i Hercegovine.
Rezolucijom, koju su inicirale Nemačka i Ruanda, traži se da se 11. jul proglasi za Međunarodni dan sećanja na genocid u Srebrenici, piše u nacrtu u koji je RSE imao uvid.
Rezolucijom se osuđuje svako poricanje genocida i pozivaju sve članice UN da čuvaju utvrđene činjenice, uključujući i kroz svoje obrazovne sisteme, kako bi se sprečio revizionizam. Takođe se bezrezervno osuđuju svi akti glorifikovanja osuđenih i odgovornih za genocid u Srebrenici.
Rezoluciju je sponzorisalo 28 zemalja, među kojima su Sjedinjene Države, Francuska, Hrvatska, Velika Britanija, Albanija, Severna Makedonija, Slovenija. Zločin u Srebrenici je pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu označen kao genocid.
Više od sto nevladinih organizacija i više stotina javnih ličnosti zatražili su od Vlade premijera Milojka Spajića da Crna Gora bude kosponzor rezolucije. Vlada se nije odredila prema toj inicijativi.
Vlada nije potvrdila ni da će glasati za usvajanje rezolucije. Informaciju da će Crna Gora podržati rezoluciju o Srebrenici u UN, objavio je krajem aprila nemački stručnjak za Zapadni Balkan i proširenje NATO, Milan Nič.
On je naveo da je Spajić podršku rezoluciji iskazao na okruglom stolu u Berlinu, nakon što se sastao sa nemačkim kancelarom Olafom Šolcom u okviru prve zvanične posete Nemačkoj.
Vlada nije potvrdila ni da je autor amandmana. Na upit RSE na ovu temu iz Vlade nije odgovoreno. Ali ipak na njih su reagovale brojne javne ličnosti, političke partije, analitičari i nevladin sektor.