Premijer Ujedinjenog Kraljevstva Kir Starmer stigao je u Ukrajinu kako bi obećao dodatno naoružanje i pružio britansku podršku za narednih 100 godina, dok rat protiv ruskih snaga ulazi u ključnu fazu.
Gotovo tri godine nakon što je Vladimir Putin započeo punu invaziju, Donald Tramp se sprema da se vrati u Belu kuću kao predsednik SAD i obećava da će okončati rat u kratkom roku.
U isto vreme, političke snage koje su naklonjene Moskvi stiču podršku širom Evrope – u zemljama poput Austrije, Rumunije i Nemačke.
Dok se priprema za razgovore s predsednikom Volodimirom Zelenskim, Starmer će potpisati sporazum o „100-godišnjem partnerstvu“ s Ukrajinom, s ciljem jačanja bezbednosti u Crnom moru i Baltičkom moru, kao i izgradnje ekonomskih i kulturnih veza između dve zemlje.
„Putinova ambicija da odvoji Ukrajinu od njenih najbližih partnera bila je monumentalni strateški neuspeh,“ rekao je Starmer u izjavi objavljenoj iz Dauning strita. „Umesto toga, sada smo bliži nego ikada, a ovo partnerstvo će podići naše prijateljstvo na viši nivo.“
Trampov povratak baca senku na posetu britanskog lidera Ukrajini, njegovu prvu od preuzimanja vlasti prošlog jula. Saveznici Ukrajine strahuju da bi Sjedinjene Američke Države mogle napustiti Evropu da se sama suočava s izazovima.
Ukrajina je izjavila da je spremna na potencijalne pregovore, ali pod određenim uslovima, dok su drugi zapadni lideri, poput francuskog predsednika Emanuela Makrona, razmatrali mogućnost slanja evropskih trupa radi održavanja mira. Zapadni zvaničnici i dalje su skeptični prema tome da li Putin uopšte ima interes za mirovne pregovore.
Starmer će takođe predstaviti novi paket podrške za trenutne potrebe Ukrajine, uključujući „smrtonosnu pomoć“, iako detalji još nisu poznati.
Zvaničnici Dauning strita naglašavaju da je Ukrajina sada vrhunska vojna sila, s visoko obučenim oružanim snagama i tehnološkim sektorom koji brzo inovira i testira novu opremu na bojnom polju poslednje tri godine. To iskustvo iz stvarnog rata pomoći će i Britaniji da ojača svoje odbrambene kapacitete, kažu zvaničnici.
Partnerstvo na 100 godina obuhvata zajednički rad na nauci, tehnologiji i zdravstvu, kao i u poljoprivredi, pa čak i obrazovanju. Ugovor uključuje novi plan za jačanje bezbednosti u Baltičkom moru, Crnom moru i Azovskom moru.
Britanija radi na sistemu za praćenje ukrajinskog žita koje je ukradeno iz oblasti pod ruskom okupacijom i zatim prodato. Britanski sistem baza podataka biće spreman i podeljen s vladom u Kijevu u narednim nedeljama. Takođe su obećane saradnje na polju energije i ključnih minerala.
Sporazum o 100-godišnjem partnerstvu je inovativan način slanja poruke u osetljivom trenutku.
Međutim, Ukrajina želi mnogo više. Zelenski već godinama traži članstvo u NATO-u kao najbolji način da se odvrati Putin, ali to i dalje izgleda daleko od ostvarenja. Pitanje kakve bezbednosne garancije saveznici Ukrajine mogu pružiti verovatno će dominirati agendom kada konačno počnu mirovni pregovori.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare