Obaveštajni zvaničnici insistiraju da nema ničeg sumnjivog u vezi sa invazijom dronova koja je mučila stanovnike Nju Džersija, kako su naveli tokom trosatnog poverljivog brifinga.
CIA, FBI, Ministarstvo za unutrašnju bezbednost i Ministarstvo odbrane sastali su se u utorak uveče sa članovima Obaveštajnog odbora Predstavničkog doma kako bi razgovarali o neidentifikovanim letelicama koje su prijavljene u više saveznih država, a najviše iznad Nju Džersija.
Tvrdili su da ove letelice nisu deo neke poverljive vladine operacije i da ne postoji jedinstven razlog koji objašnjava ovaj fenomen.
Zvaničnici su kongresmenima, prema izveštaju Foks Njuza, rekli da su mnoge od preko 5.000 prijavljenih pojava dronova zapravo avioni, helikopteri ili dronovi entuzijasta koji rade u skladu sa zakonom.
„Nema očigledne pretnje iz bilo kog pravca,“ izjavila je kongresmenka Krisi Hulahen, demokrata iz Pensilvanije, nakon saslušanja.
Kongresmen Džim Hines, demokrata iz Konektikata, takođe je rekao: „Nema dokaza da je neko ovde postupao nezakonito ili da su ovi dronovi, koliko vlasti znaju o njima, povezani sa zlonamernim namerama.
„Ne mislim da imamo razloga da verujemo da kriju informacije,“ dodao je. „I ponovo, postavili smo izuzetno detaljna pitanja 28 ljudi tokom trosatnog perioda.“
Čak je i predsednik SAD Džo Bajden pokušao da uveri javnost da nema razloga za strah od dronova.
Bajden je rekao novinarima u Beloj kući u utorak da „nema ničeg sumnjivog, očigledno,“ u vezi sa dronovima, prenosi NBC Njuz.
„Pomno pratimo situaciju,“ dodao je. „Za sada, nema osećaja opasnosti.“
Ovi komentari su u skladu sa zajedničkim saopštenjem koje su u ponedeljak objavili Ministarstvo za unutrašnju bezbednost, FBI, FAA i Ministarstvo odbrane, kao i sa izjavama Džona Kirbija, portparola Bele kuće za nacionalnu bezbednost.
Ipak, kapetan sa licencom američke Obalske straže i stanovnik Nju Džersija, Pol Sprajser (56) izjavio je da ne veruje da se svi slučajevi mogu objasniti komercijalnim letelicama ili drugim odobrenim aktivnostima.
„Postoji veliki procenat koji nisu komercijalne letelice, kao što su ti stacionarni objekti na nebu veličine SUV-a, koji samo lebde tamo pet, šest ili sedam sati,“ rekao je Sprajser za DailyMail.com.
Mnogi Amerikanci nisu zadovoljni ovakvim objašnjenjem.
Na društvenim mrežama se šire snimci za koje kažu da pokazuju kako se neidentifikovane svetleće kugle pretvaraju u letelice.
Prijave o pojavi dronova započele su sredinom novembra, kada su dronovi primećeni iznad Pikatini arsenala američke vojske i golf terena Donalda Trampa, novoizabranog predsednika, u Bedminsteru — oba mesta se nalaze u Nju Džersiju.
U nedeljama koje su usledile, slični dronovi su prijavljeni širom države, naročito u okrugu Moris i njegovoj okolini, a od tada su se proširili i na druge države u regionu.
Moguće je da dronovi mogu biti rezultat ugovora iz 2018. godine za razvoj i testiranje dronova namenjenih „protivterorističkim“ operacijama.
Ministarstvo odbrane ima ovlašćenje da odbije tvrdnje o tehnologijama trećih strana ukoliko su dronovi stavljeni na listu poverljivih tehnologija za potrebe ugovora, što znači da vlada primenjuje posebna ograničenja na te informacije.
Ograničenja se uvode kada tehnologije štite nacionalnu bezbednost ili kada je potrebno sakriti napredne sisteme od neprijateljskih nacija, a odgovornost za njih primarno snosi razvijač ukoliko vlada ne upravlja dronovima, objasnio je penzionisani obaveštajac CIA-e Rudi Ridolfi za DailyMail.com.
On je napomenuo da je Federalna uprava za avijaciju (FAA) 21. novembra izdala upozorenje o zabrani letova iznad baze Pikatini iz „posebnih bezbednosnih razloga,“ koje važi do 26. decembra.
„Ova FAA obaveštenja pokazuju da se američko testiranje dronova dešava u tom području. To je upozorenje za druge da se drže podalje tokom tih datuma,“ rekao je Ridolfi.
„Iako priroda testiranja nije precizirana, najverovatnije se radi o testiranju nosivosti povezane sa izviđanjem.“