Foto: Handout / AFP / Profimedia

Petoro ljudi na nestaloj podmornici Titan poginulo je u "katastrofalnoj imploziji", rekao je zvaničnik Obalske straže juče, čime je okončana velika potraga za izgubljenom podmornicom koja je išla do olupine Titanika.

Uzrok implozije još je uvek nepoznat, ali stručnjaci kažu da je malo oslabljenje spoljnjeg trupa podmornice dovoljno da se dogodi katastrofa. Naime, što dublje zaranjate, to više vode imate iznad sebe koja onda vrši pritisak na vas.

Pritisak se tako povećava otprilike za ceo jedan atmosferski, koji iznosi 101 325 Pa, svakih desetak metara dubine. Prema procenama stručnjaka, podmornica je u trenutku implozije bila na nekih tri kilometra dubine, što znači da je pritisak u tom trenutku bio oko trista puta veći nego onaj na površini, prenosi Index.hr.

Ako je postojalo i najmanje oslabljenje spoljnjeg trupa, došlo je do implozije, smatraju stručnjaci. To znači da dolazi do trenutnog sažimanja kao posledice delovanja spoljnjeg pritiska na trup podmornice koji premašuje unutrašnji.

„Implozija se događa u tren oka. Čovek to i ne oseti“

Bivši operater mornaričke podmornice Mark Beri kaže da se implozija morala dogoditi u trenu oka.

„Jednostavno rečeno, voda je puno teža od vazduha. Implozija se dogodi u tren oka. Srećom, čovek to ne bi ni osetio, na tim dubinama se dogodi toliko brzo, pa nema patnje“, kazao je kratko Beri.

PROČITAJTE JOŠ:

Olupina Titanika nalazi se u takozvanoj „ponoćnoj zoni“, službeno poznatoj kao pelagijskoj zoni koja se nalazi između kilometar i četiri kilometra dubine. Temperature su na tim razinama oko 4 stepena Celzijusa, a pritisak barem 100 puta veći od onog na površini.

Vrlo malo životinja koje su se prilagodile životu na toj dubini evoluirale su kako bi preživele ekstremni pritisak, tamu i hladnoću – i brzo umiru kada izađu na površinu.

Šta se događa s ljudskim telom?

Na velikim dubinama spoljni pritisak izaziva značajna oštećenja ljudskog tela. Ogromna razlika u pritisku može oštetiti prostore ispunjene vazduhom unutar tela što dovodi do raznih povreda. Pluća, na primer, odmah kolabiraju ili su znatno oštećena jer se vazduh u njima sabija. Drugi prostori ispunjeni vazduhom poput sinusa i srednjeg uha takođe mogu biti zahvaćeni.

Dolazi i do poremećaja cirkulacije u krvi zbog razlike u pritisku. Kolabiraju krvne žile ili pucaju, što dovodi do unutrašnjeg krvarenja i oštećenja tkiva. Teško je reći šta se tačno dogodilo na Titanu jer to zavisi od različitih uzroka kao što su dubina na kojoj se implozija dogodila, specifične okolnosti i sl.

BONUS VIDEO: Nestala podmornica u obilasku ostataka broda Titanik

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar