Kinžal Foto: TV Zvezda / WillWest News / Profimedia

Rano u četvrtak širom Ukrajine oglasile su se vazdušne uzbune zbog novih ruskih napada hipersoničnim, interkontinentalnim i krstarećim raketama.

Kako prenosi novinska agencija Ukrinform, hipersonična raketa „Kinžal“ pogodila je područje Dnjepra. Projektil je lansiran sa borbenog aviona MiG-31. Serhij Lisak, vojni guverner regije, izjavio je da je pogođeno industrijsko postrojenje u Dnjepru, što je izazvalo dva požara u gradu.

PROČITAJTE JOŠ:

Gradonačelnik Boris Filatov dodao je da je oštećen i centar za osobe sa posebnim potrebama.

Ukrajinske vazdušne snage naknadno su objavile da je u napadu korišćena i interkontinentalna balistička raketa, ispaljena iz regije Astrahan u blizini Kaspijskog jezera.

Navodi se da je reč o raketi RS-26 „Rubež“ sa dometom od 5800 kilometara.

Međutim, vojni eksperti izražavaju sumnju u tvrdnje Ukrajine da je Rusija po prvi put upotrebila interkontinentalnu balističku raketu za napad na Ukrajinu.

„To nema nikakvog smisla“, izjavio je Pavel Podvig, stručnjak iz Centra za studije kontrole naoružanja na Moskovskom institutu za fiziku i tehnologiju.

„Udaljenost između Kapustin Jara i Dnjepra je oko 800 kilometara. To nije interkontinentalna udaljenost, posebno kada uzmemo u obzir da te rakete imaju domet od preko 5.500 kilometara“, dodao je on.

Podvig je ukazao na još jednu nelogičnost u celoj priči.

„Raketa RS-26 povučena je iz upotrebe još 2018. godine. U redu, možemo pretpostaviti da je neki projektil izvađen iz skladišta baš za ovaj napad, ali to bi značilo da je Rusija čuvala te rakete skoro deset godina u rezervi. Nije nemoguće, ali je malo verovatno“.

Podvig je podsetio da mnoge takve rakete imaju minimalni domet koji moraju preći kako bi bile efikasne.

„Pozvao bih ljude na smirenost i da reč ‘interkontinentalno‘ ne shvataju kao sinonim za ‘izuzetno opasno‘. Međutim, treba biti veoma pažljiv u iznošenju ovakvih tvrdnji“.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare