"Super utorak" je najveći dan u kampanji pred američke predsedničke izbore. Ovi izbori unutar Republikanske i Demokratske stranke bi trebalo bliže da pruže uvid u prednosti i slabosti kandidata, u ovom slučaju prevashodno dvojice najvećih rivala - Džozefa Bajdena i Donalda Trampa. Bajden je vodeći kandidat za nominaciju demokrata i suštinski nema potencijalnog rivala unutar stranke, dok Tramp vodi bitku sa bivšom ambasadorkom Ujedinjenih nacija Niki Hejli. Kod republikanaca, "super utorak" je verovatno poslednja šansa za Hejli da zadrži minimalne šanse u trci protiv 77-godišnjeg Trampa ili da bar uspori njegov put ka nominaciji.
Republikanci na „super utorak“ imaju predizbore u 15 saveznih država – Aljaska, Kalifornija, Juta, Kolorado, Oklahoma, Teksas, Minesota, Arkanzas, Tenesi, Alabama, Severna Karolina, Virdžinija, Masačusets, Vermont i Mejn. Kokusi će biti u državama Aljaska i Juta, a klasični predizbori u svim ostalim.
Klasični predizbori podrazumevaju da birači dolaze na glasačko mesto i ubacuju listić na izborni dan (mogu da glasaju i poštom), dok kokusi označavaju niz lokalnih sastanaka širom savezne države, na kojima okupljeni razgovaraju o politici i iskazuju koga bi voleli da vide kao predsedničkog kandidata svoje stranke (nema mogućnosti glasanja poštom).
Demokrate će glasati na klasičnim predizborima u 14 od 15 navedenih saveznih država, a na Aljasci će glasati 6. aprila. Takođe će, za razliku od republikanaca, kokusi biti održani na teritoriji Američke Samoe, a na „super utorak“ biće objavljeni i rezultati višenedeljnih kokusa demokrata u Ajovi.
Zvaničnici stranke poznati kao delegati dodeljuju se najboljim kandidatima.
Više od trećine od ukupnog broja delegata dobija se na izborima na „super utorak“, a kandidat republikanaca može da osvoji 854 od 2.429 delegata, dok kod demokrata može da se osvoji 1.420, što je takođe više od trećine delegata.
Međutim, ni republikanci, ni demokrate ne mogu da osvoje nominaciju posle „super utorka“.
U dosadašnjim takmičenjima, Tramp se borio da pridobije fakultetski obrazovane stanovnike predgrađa, društveni sloj koji bi na kraju mogao da osujeti njegov san o povratku u Belu kuću. On je 2016. godine pobedio u osam država koje su održavale takmičenja za nominacije na „super utorak“ 2024.
Tramp je ubedljivo pobedio na šest dosadašnjih predizbora – u saveznim državama Nevada, Ajova, Mičigen, Južna Karolina i Nju Hempšir i na američkoj teritoriji Američka Devičanska ostrva, a izgubio je od Hejli u Vašingtonu 3. marta, u poslednjoj rundi pre „super utorka“.
Nakon što je Hejli izgubila sa više od 40 odsto razlike u Mičigenu, i sa više od 20 odsto u Južnoj Karolini, svojoj matičnoj državi gde je dva puta birana za guvernerku, Trampov tim je pojačao pritisak na nju da odustane od trke.
Hejli je, međutim, uložila znatnu količinu novca u kampanju i ne želi da se povuče iz trke do završne konvencije Republikanske stranke u julu, za slučaj da se delegati budu dvoumili povodom formalnog nominovanja Trampa, imajući u vidu da su protiv njega podignute četiri optužnice.
Posle nedavnog bolnog poraza u Južnoj Karolini, Hejli je rekla da ostaje u trci jer građani „imaju pravo na pravi izbor, a ne na izbore u sovjetskom stilu, sa jednim kandidatom“ i dodala da je „dužna da im omogući taj izbor“.
Nakon presude Vrhovnog suda, Tramp je ostao na glasačkim listićima u Koloradu i Mejnu, uprkos tome što su obe države pokušale da ga diskvalifikuju na osnovu navodnog podsticanja na pobunu. On se takođe suočava sa federalnim optužnicama u Vašingtonu i Floridi, kao i sa državnim optužbama u Njujorku i Džordžiji. Još nije jasno koliko će biti suđenja biti pre izbora u novembru.
Kod demokrata, 81-godišnji Bajden je do sada neporažen na predizborima budući da nema ozbiljnog protivkandidata, ali se u američkoj javnosti ipak spekuliše o mogućnosti da se on povuče iz trke za nekoliko meseci, pošto se sve češće postavlja pitanje njegovih kognitivnih sposobnosti, a tu su i njegovi potezi po pitanju sukoba Izraela i Hamasa.
S obzirom da će se glasanje odvijati u šest vremenskih zona, konačni ishod neće biti odmah poznat. Tramp bi, kako se predviđa, mogao da obezbedi nominaciju do 12. marta, a Bajden do 19. marta.
Sva pažnja biće uprta u Severnu Karolinu. Tramp je u toj državi pobedio Bajdena 2020. godine, i to za nešto više od jedan odsto.
BONUS VIDEO Milan Krstić: Tramp je izgubio izbore zbog kovida, Amerikanci sada smatraju da bi bolje vodio ekonomiju od Bajdena