Buk anti-aircraft missile system Foto: Evgeny Biyatov / Sputnik / Profimedia

Ukrajinska vojska objavila je da je po prvi put uspešno upotrebila sistem protivvazdušne odbrane FrankenSAM tokom napada koji je Rusija pokrenula tokom noći u sredu, piše Njuzvik.

Kako prenosi Jutarnji list, ukrajinski ministar strateške industrije Aleksander Kamišin rekao je novinarima u Davosu, u Švajcarskoj, da je odbrambeni sistem oborio rusku bespilotnu letelicu Šahed na udaljenosti od otprilike osam kilometara. Nije rečeno gde je tačno dron presretnut, ali Kamišinova objava usledila je nakon što su ukrajinske vazdušne snage na Fejsbuku u sredu ujutru objavile da je njihov ogranak tokom noći oborio 19 od 20 bespilotnih letelica iranske proizvodnje koje je Rusija lansirala prema južnoj Ukrajini.

Ovo je prvi put da je Kijev objavio uspešnu upotrebu svojih sistema FrankenSAM, koji kombinuju ukrajinsku opremu iz sovjetske ere s projektilima zapadnih snaga. Prema Kamišinu, Ukrajina je rasporedila svih pet svojih hibridnih sistema na bojnom polju koji će se koristiti u borbi protiv Rusije.

Sistemi FrankenSAM nastali su modifikacijama lansera projektila ili radara iz sovjetske ere koji su Kijevu već bili na raspolaganju. Jedna kombinacija uključuje podešavanje sovjetskog lansera Buk za ispaljivanje američkog projektila „RIM-7 Sea Sparrow“. Drugi uključuje kombinovanje radara iz sovjetske ere s američkim projektilima „Sidewinder“.

Američki zvaničnici odbrane izjavili su u oktobru za Njujork tajms da su oba sistema prošla nekoliko meseci testiranja u američkim vojnim bazama i da će biti isporučeni Ukrajini negde te iste jeseni. Još uvek se sprovodi testiranje na trećem sistemu FrankenSAM, koji kombinuje raketu „Patriot“ i stanicu za lansiranje američke proizvodnje sa starijim radarskim sistemom ukrajinske proizvodnje.

Pročitajte još...

Program FrankenSAM bio je ideja Ukrajinaca nakon čega su američki inženjeri konstruisali improvizovane sisteme. Visoka američka zvaničnica odbrane, Laura Kuper, izjavila je da FrankenSAM ‘pridonosi popunjavanju kritičnih praznina u ukrajinskoj protivvazdušnoj odbrani, što je najvažniji izazov s kojim se Ukrajina danas suočava‘.

Sitemi omogućuju i SAD-u i Ukrajini da koriste oružje koje im je već na raspolaganju dok traje zastoj u Kongresu oko slanja novih paketa vojne pomoći Kijevu. To je takođe korak prema izgradnji ukrajinske vlastite vojno-industrijske baze. Kamišin je prošlog meseca rekao novinarima da bi razvoj potpuno novog domaćeg sistema protivvazdušne odbrane za Ukrajinu mogao trajati gotovo pet godina, ali da su hibridni sistemi ‘brza rešenja‘.

Metju Miler, portparol američkog Stejt Departmenta, rekao je ranije ovog meseca da Vašington ne planira podržavati ukrajinsku vojsku na isti način kao do sada već SAD pomaže Kijevu da izgradi sopstvenu vojnu proizvodnju. Dodao je i da će američka politika nastaviti da podržava Ukrajinu ‘koliko god je potrebno‘.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare