Spomenik Kristoferu Kolumbu u Sent Polu u Minesoti srušen je u nizu napada na biste posvećene pronalazaču američkog kontinenta.
Onaj u Bostonu je ostao bez glave, drugi je oštećen u Majamiju, dok je treći bačen u jezero u Virdžiniji.
Italijanski istraživač već je godinama predmet spora u SAD, jer Kolumba često smatraju jednim od simbola genocida nad američkim Indijancima i starosedeocima uopšte.
U Bostonu je pokrenuta istraga zbog obezglavljivanja Kolumbovog spomenika, ali dosad niko nije uhapšen, rekao je portparol lokalne policije, a preneo Indeks.
„Kao i Afroamerikanci u ovoj zemlji, starosedeoci su bili maltretirani. Ovaj pokret je moćan, a dekapitacija spomenika je vrlo simbolična“, rekla je za AFP jedna stanovnica Bostona ispred oštećenog spomenika Kolumbu.
U Majamiju na Floridi kip koji se nalazi u parku oštećen je crvenom bojom, a na njemu je napisano „Black Lives Matter“ (Crni životi su važni) i „George Floyd“.
Još jedan kip tog istraživača srušen je u utorak uveče u Virdžiniji, pa pomoću užeta dovučen do jezera i bačen u njega.
Pokret koji napada simbole američke robovlasničke i rasističke prošlosti pogodio je i druge zemlje, pogotovo Veliku Britaniju i Belgiju, gde su se poslednjih dana na meti našli spomenici koji predstavljaju figure iz kolonijalnog doba.
Sličan incident dogodio se u Ričmondu, gde su demonstranti srušili statuu konfederacijskog predsednika Džefersona Dejvisa.
Pripadnici lokalne policije okružili su statuu, oborenu na zemlju nasred raskrsnice, što se vidi i na objavljenim snimcima i fotografijama.
Prošle nedelje guverner Virdžinije naredio je uklanjanje statue jednom od heroja Konfederativnih Americkih Država, generalu Robertu Liju.
Sudija je u ponedeljak objavio naredbu kojom se zvaničnici sprečavaju da uklanjaju spomenike u narednih 10 dana.