"Prošli smo čitavu Eviju, razmere uništenja borove šume su ogromne, pejzaž je potpuno pregažen, čađav. Desetine hektara borove šume su uništene. Radi se o ogromnoj teritoriji, Evija je drugo najveće ostrvo u Grčkoj, posle Krita, ona je četvrtina teritorije Srbije. Vatrogasci su rekli da je sreća da je vetar duvao ka severu, da se ne bi vatra proširila ka centralnom i južnom delu ostrva gde su još gušće borove šume", kaže reporter televizije N1 koji se nalazi na mestu događaja.
Prema njegovim rečima, oko 450 srpskih turista koji su boravili na Eviji evakuisano je u banju Edipsos, i oni su na bezbednom. Najveći broj srpskih turista ili napušta Eviju tokom dana ili je već na kopnu, javlja reporter N1.
Na konstataciju da ima još srpskih turista koji stužu na Eviju, on kaže da neki delovi ovog ostrva uopšte nisu ugroženi, takođe moguće da oni koji su u priobalnom području i koji nisu bili blizu nesnosnog dima nemaju predstavu koliko je situacija ozbiljna. Ambasador Srbije u Grčkoj Dušan Spasojević rekao je da je ambasada bila u kontaktu sa svim turistima za koje se zna da su na Eviji.
Ekipa N1 pratila je gašenje požara u unutrašnjosti Evije, dvadesetak kilometara od otvorenog mora, tamo gde je mesto Pefki, odakle su evakuisani srpski turisti.
„Ovde se razbuktao požar između požarnog puta i glavnog puta koji vodi ka obali, ovaj deo šume je praktično žrtvovan kako se požar ne bi širio dalje. Slovački vatrogasci koji pomažu kolegama iz Grčke u gašenju vatrene stihije, oborili su nekoliko stabala da se požar ne bi širio putem šišarki dalje. Oni polivaju vodom susedne parcele da bi sprečili širenje požara“, kaže reporter N1.
On ukazuje da su u Grčkoj trenutno upućuju velike kritike na račun vlade, zato što je odbrana loše organizovana.
„Sad smo prisustvovali sceni da su nekoliko kamiona koji bi trebalo da gase vatru ostali bez vode, a prva baza sa vodom je na 11 km odavde i to planinskim putem, tako da će se oni vratiti tek za sat vremena. Lokalno stanovništvo pokušava da pomogne, donose gorivo u velikim rezervoarima i na taj način pokušavaju da snabdevaju kamione gorivom ili vodom, u zavisnosti od toga šta je potrebno“, izveštava reporter N1.
On dodaje da je trenutna temperatura između 40 i 45 stepeni, borovi gore velikom brzinom, vatrogasci pokušavaju žrtvujući neke delove šume da spreče dalje širenje vatre.
Ukrajinski vatrogasci su ekipi N1 rekli da zajedno sa kolegama iz Srbije gase požare koji su po kontrolom, ali još tinjaju.
Prema njegovim rečima, grčka spasilačka služba je u maju tražila 17 miliona evra za kupovinu dodatne opreme, jer su znali da će biti velike vrućine i da će verovatno biti požara, međutim, umesto tražene sume, vlada im je odobrila milion i po evra.
BONUS VIDEO: Požar na Eviji
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: