Aktivisti su pozdravili "novo poglavlje" u eri nuklearnog razoružavanja nakon što je Honduras postao 50. zemlja koja je ratifikovala Sporazum o zabrani nuklearnog oružja koji će stupiti na snagu za 90 dana. Ostaje da se vidi šta će se tim sporazumom postići budući da pet najvećih nuklearnih sila nije potpisalo sporazum.
Sporazum je odobrilo 122 zemalja Generalne sednice UN 2017. godine ali, da bi stupio na snagu, bilo je potrebno da ga ratifikuje bar 50 zemalja.
Sporazum navodi da zemlje koje ga ratifikuju „ni pod kojim okolnostima ne smeju da razvijaju, testiraju, proizvode i na drugi način nabavljaju, poseduju ili gomilaju nuklearno oružje i druge nuklearne eksplozivne naprave“.
Sporazumom se zabranjuje upotreba ili pretnja upotrebom nuklearnog oružja i zabranjuje potpisnicama da „skladište, instaliraju ili upotrebljavaju bilo kakvo nuklearno oružje i druge nuklearne naprave“ na svojoj teritoriji.
Međunarodna kampanja za ukidanje nuklearnog naoružanja (Ican) pozdravila je ratifikaciju kao „novo poglavlje u nuklearnom razoružavanju“.
Beatris Fin, predsedavajuća Icana, koja je 2017. dobila Nobelovu nagradu za mir, rekla je da su „decenije aktivizma postigle ono za šta su mnogi govorili da je nemoguće: zabranu nuklearnog oružja“.
Predsedavajući Međunarodnog komiteta Crvenog Krsta Piter Maurer rekao je da je ratifikacija „pobeda za čovečanstvo i obećanje bezbednije budućnosti“.
Generalni sekretar UN Antonio Guterš pozdravio je „posvećenost totalnoj eliminaciji nuklearnog oružja, što je najviši prioritet UN kada je reč o razoružavanju“.
Pet glavnih nuklearnih sila, koje nisu ratifikovale sporazum – SAD, Rusija, Kina, Velika Britanija i Francuska – nisu se oglasile povodom ratifikaije sporazuma ali su još 2017. Velika Britanija i Sjedinjene Države jasno stavile do znanja da se protive sporazumu.
Britanija je tada rekla da su posvećeni svetu bez nuklearnog oružja ali da ne veruju da će sporazumom to biti postignuto, kao i da smatraju da taj sporazum može da potkopa več postojeće sporazume poput Sporazuma o nuklearnom nenaoružavanju. SAD su ocenile da se potpisivanjem sporazuma „vraća sat unazad na verifikaciji i razoružavanju“.
Procenjuje se da u svetu ima oko 14.000 komada nuklearnog naoružanja, pto je mnogo manje nego 70.000 koliko ga je bilo sredinom 1980ih. Sjedinjene Države i Rusija imaju najviše. Potom slede Francuska, Kina i Velika Britanija.
Indija, Pakistan i Severna Koreja takođe imaju nuklearne kapacitete, a veruje se i da Izrael ima nuklearno oružje iako oni to niti demantuju niti potvrđuju.
Sporazum o nuklearnom nenaoružavanju je 1970. godine podržalo 190 zemalja. Na osnovu ovog sporazuma zemlje koje su ga potpisale, uključujući SAD, Rusiju, Francusku, Veliku Britaniju i Kinu, su se obavezale da će smanjiti svoje zalihe i zabraniti drugim zemljama nabavku nuklearnog oružja.
Indija, Pakistan i Izrael nisu potpisali sporazum, dok je Severna Koreja izašla iz istog 2003. Rusija, Britanija i Amerika su, kako se procenjuje, smanjile svoj inventar nuklearnog naoružanja.
Rusija i SAD pokušavaju da prošire postojeći sporazum o nuklearnom naoružanju koji ističe u februaru. Novi početak, koji je potpisan 2010. godine, ogranićava broj nuklearnih bojevih glava dugog dometa koje svaka zemlja može da poseduje na 1.550.
Sjedinjene Američke Države nedavno su se povukle iz Sporazuma o nuklearnim snagama srednjeg dometa koji je potpisan još tokom Hladnog rata, optuživši Rusiju da krši odredbe sporazuma.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: