Iako evropske zemlje svakodnevno popuštaju meru, na drugom kraju sveta situacija je potpuno drugačija. U Kini, zemlji iz koje je korona počela da se širi svetom, ponovo se uvode lokdauni, stroge mere i otvaraju privremene bolnice. Čak i u Šangaju, poslovnom centru Kine u kojem živi skoro 26 miliona ljudi. Snimci koji dolaze iz ovog megapolisa podsećaju na 2020. godinu i najjači udar korona virusa.
U Šangaju na snazi je već nekoliko dana karantin, koji je podeljen na dve faze. U prvoj će biti zatvoren jedna deo grada, u drugoj drugi deo grada sve dok svi stanovnici tih područja ne budu tri puta testirani.
Kako to izgleda pokazuje snimak nastao u Hongkou distriktu, mirnom predgrađu grada. U zgradi visokoj deset spratova, u kojoj živi ukupno 20 domaćinstava, osoblje je obavestilo stanare preko voki-tokija o procesu testiranja.
Stanovnici zgrade, koji su silazili jedan za drugim, obaveštavani su o mestu, putu i pripremama za testiranje. Ceo proces čekanja u redu, registracije, skeniranja koda, uzorkovanja i povratka u stan nije trajao više od 20 minuta.
Pre i posle testiranja volonteri su dezinfikovali liftove i hodnike zgrade. Takođe, njihov posao je bio da još jednom proverei lokacije i liste za registraciju kako bi se uverili da niko od stanovnika nije izostavljen.
Pošto nije bilo pozitivnih od 1. do 5. aprila, stanovnici zajednice u ulici Singhua u okrugu Čangning, trebalo je da se samotestiraju putem antigenskog testa. U popodnevnim satima volonteri su podelili komplete svakom domaćinstvu, a stanari su se testirali, fotografisali rezultate i objavljivali ih. Starim licima koji žive sami i ne mogu da se samotestiraju, na vrata je dolazila posebna komisija da im pomogne.
Iako brojke nisu ni blizu dramatičnim ciframa koje smo videli u Evropi prethodnih meseci, Kina se pridržava “zero kovid” politike ili “nulte kovid” politike. Upravo to je razlog zbog čega su u Šangaju tako stroge mere na snazi.
Slično onome što smo gledali 2020. godine, u ovom više milionskom gradu ponovo se otvaraju improvizovane bolnice. Jedna od njih je i Nacionalni izložbeni i kongresni centar koji bi trebal da postane kovid bolnica sa kapacitetom 40.000 kreveta.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Pratite nas na Google News
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare