Foto:Shutterstock/Antonio Batinic/EPA-EFE/YONHAP/N1

O obavljenoj obdukciji prerano preminulog novinara Vladimira Matijanića i o tome kada bi javnost mogla biti upoznata s nalazima obdukcije, odnosno razlozima njegove smrti, portal Slobodna Dalmacija razgovarao je sa doktorom Antonijem Alujevićem, specijalistom patologije i sudske medicine, stalnim sudskim veštakom sudske medicine i pročelnikom Odeljenja za sudsku medicinu pri Kliničkom zavodu za patologiju, sudsku medicinu i citologiju KBC-a Split.

„Malo je reći da sam iznenađen, bolje je reći da sam šokiran, kako je obdukcija preminulog novinara Vladimira Matijanića, obavljena u subotu, van radnog vremena, u kasnim poslepodnevnim satima oko 18 sati, kao i da je obdukciju obavila bolnička doktorka patologije koja nije ovlašćena ni školovana za uzimanje uzoraka za toksikologiju, a kamoli za njihovo interpretiranje. Kolegenica sa patologije koja je obavila obdukciju nije sudska veštakinja i ona može da napiše nalaz, ali ne može dati i mišljenje“, rekao je za Slobodnu Dalmaciju dr. Alujević.

I ne samo da s obavljenom obdukcijom nije upoznat dr. Alujević, odnosno uopšte nije obavešten da će ona biti obavljena, već o tom činu nije obavešten ni prof. dr. sc. Šimun Anđelinović, načelnik splitske patologije.

Vladimir Matijanić Foto:Goran Stanzl/PIXSELL/Shutterstock/Antonio Batinic

„Mene kao prvog čoveka sudske medicine u KBC-u Split zanima po čijem je nalogu obavljena obdukcija, ko je to naredio, a još više ko se to usudio narediti van radnog vremena, u subotu poslepodne u 18 sati? Dakle, ovde se ne radi o lečničkoj taštini već o činjenici da po protokolu ovakvu obdukciju mora raditi specijalista sudske medicine, koji uz to mora biti i od strane Županijskog suda imenovan stalnim sudskim veštakom, a nikako ne bolnički patolog. Patolog može obaviti obdukciju ako u gradu, u kojemu se obavlja obdukcija nema specijaliste sudske medicine, što u Splitu nije slučaj, jer osim mene u Splitu je takva osoba i prof. dr. sc. Marija Definis, kao i prof. dr. sc. Šimun Anđelinović“, kaže dr. Alujević.

POGLEDAJTE JOŠ:

Da se nekome očigledno žurilo s obdukcijom govori i sledeći podatak:

„Pomoćnik obducenta je žurno „dignut“ iz svoje kuće u subotu poslepodne i pozvan na obdukciju?! Budući da se radilo o poznatom novinaru patolog koja je obavila obdukciju morala je biti svesna što bi, odnosno šta će iz celog slučaja proizići“, kaže dr. Alujević.

Obdukcije se na splitskoj patologiji obavljaju najčešće između 24 do 48 sati.

„Ma, obdukcija se može obaviti i nakon tog vremena, nema vremenskog ograničenja. Mi nastojimo da obavimo sve obdukcije što je pre moguće. Obdukcija se može i žurno obaviti, kada to zahteva policijska istraga. Tako, ukoliko se policiji žuri mi obdukciju obavljamo žurno, pogotovo ukoliko je reč o ubojstvu s nepoznatim počiniteljem, pa je policiji vrlo važan period od prva 24 sata od ubistva kako bi ga što pre rasvetlili. Ukoliko je u slučaju ubistva sve jasno, tada policija ne traži žurnu obdukciju“, kaže dr. Alujević.

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar