Najbolja vest od početka epidemije u Italiji je da prvi put opada broj pacijenata koji su na intenzivnoj nezi, ali stručnjaci najavljuju da će se restriktivne mere u borbi protiv epidemije koronavirusa zadržati još, da će biti ukidane postepeno, a opravdanost toga potvrdilo je istraživanje Imperial College London koje je pokazalo je da je politika socijalnog distanciranja spasla samo u Italiji 38 hiljada života.
U Italiji je u poslednjih 24 sata zabeleženo 2.886 zaraženih, a ukupan broj zaraženih od početka epidemije u Italiji je 88.274. Ozdravilo je 1.238 osoba, a u izolaciji bez simptoma ili s blagim simptomima, zaraze koronavirusom je porastao za 63% od ukupnog broja inficiranih.
Broj umrlih u 24 sata ostaje visok, 681, ali i dalje opada.
„Naša borba protiv koronavirusa se nastavlja istom snagom. Ne možemo misliti da pobeđujemo, nismo protivnika saterali u ćošak. Pokazatelji nam samo govore da počinjemo da ograničavamo razmere zaraze. Ali razmere epidemije, iako se smanjuju, ipak su još uvek velike. Moramo se odupreti razmišljanju da je već došlo vreme da se vratimo na normalno ponašanje“, rekao je komesar za vanredne situacije Domenico Arcuri.
Stručnjaci najavljuju da će se restriktivne mere u borbi protiv epidemije koronavirusa zadržati još, biće ukidane postepeno, ali neće krenuti pre nego indeks zaraznosti R, koji sada oscilira oko 1, padne na najmanje 0,5.
Kada je u martu u Italiji počela da se širi epidemija Covida-19, indeks zaraze bio je R3, što znači da je svaka zaražena osoba prenosila infekciju na još najmanje tri osobe. Od 10. marta, kada je uveden karantin za celu Italiju, i posebno obaveza socijalnog distanciranja, indeks R je u opadanju.