Visoki predstavnik Kristijan Šmit podneo je Odboru za evropske poslove Bundestaga izveštaj o aktuelnom stanju u Bosni i Hercegovini. Svoj plan za BiH on bi trebalo da iznese u petak u Sarajevu.
U trenutku dok evropski mediji pišu da se Bosna i Hercegovina nalazi u najgoroj krizi od završetka rata 1995, Visoki predstavnik za BiH Kristijan Šmit podneo je izveštaj Odboru za evropsku politiku Bundestaga o trenutnom stanju u zemlji u kojoj je na dužnosti od leta prošle godine.
Šmit se u Berlinu pojavio na dan kada se u Sarajevu, na inicijativu Evropske unije i SAD, održala nova runda pregovora o promenama Izbornog zakona, što je jedna od top tema među spornim stvarima u veoma bogatoj političkoj agendi BiH. Nova runda pregovora nije donela ništa, a Šmit se i dalje od početka avgusta bori s ostavštinom svog prethodnika Valentina Incka koji je Zakonom o negiranju genocida ponovo uveo Milorada Dodika na dnevni red kada se govori o destrukciji integriteta BiH.
Ističe se jedno ime: Milorad Dodik
Upravo o integritetu BiH bilo je najviše reči i pred Odborom za evropska pitanja nemačkog parlamenta koji je Šmita pozvao da mu iz prve ruke podnese izveštaj o stanju u BiH. Kako je za DW otkrio jedan od učesnika tog sastanka, novi stalni član Odbora za evropska pitanja, socijaldemokratski poslanik Josip Juratović, u izveštaju Šmita nije bilo nikakvih „planova i strategija“, već samo objektivna slika stanja.
„Nije tu bilo ničeg novog, ali to ne znači da ono što je on po prvi put predočio Odboru umirujuće. Situacija je zabrinjavajuća, posebno kada je u pitanju integritet BiH, a tu se pre svega ističe jedno ime: Milorad Dodik“, rekao je Juratović, prenosi Dojče vele.
Usredsrediti se na borbu protiv korupcije
„Bosna i Hercegovina je ozbiljan problem na političkoj agendi Nemačke i zato je Odbor za evropske poslove i tražio izveštaj Šmita kako bi njegovi članovi saznali kakva je stvarna situacija i kako bi mogli da budu od pomoći njemu, ali i generalno, da bi se situacija rešila na jedan normalan način“, rekao je Juratović za DW.
Socijaldemokratski političar Juratović, koji je u Odbor za evropska pitanje doneo višegodišnje iskustvo izvestioca Bundestaga za Zapadni Balkan, smatra da snage trebalo usmeriti ne toliko na Dodika – koji je, kako je rekao, „u panici“ zbog sankcija – nego na borbu za reformu Izbornog zakona, a pre svega na borbu protiv „korupcije na svim nivoima“. To je nešto na šta Juratović, koji je već 16 godina u Bundestagu, ukazuje već odavno.
Šmit u petak iznosi plan za BiH
Juratović doduše ne veruje da će unutar Evropske unije biti postignut konsenzus za uvođenje sankcija Dodiku, ali je ukazao na mogućnost tzv. „otvorenih lista“. To je mehanizam kojim svaka zemlja-članica koja to želi (a Nemačka je prva među zagovornicima sankcija), može da sankcioniše neželjene političare.
Na kraju izveštaja Evropskom odboru Bundestaga, Šmit je najavio da će u petak u Sarajevu predstaviti svoj plan za rešenje ključnih kriza koje potresaju Bosnu i Hercegovinu. Nakon pola godine na dužnosti Visokog predstavnika i „opipavanja terena“, demohrišćanski političar (CSU) je odlučio da stavi na sto karte koje je do sada uspešno skrivao. I u tome se on u potpunosti može osloniti na podršku parlamenta Nemačke, najveće članice Evropske unije.
BONUS VIDEO: Šta Dodik očekuje od Beograda
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: