Kristijan Šmit Foto:EPA-EFE/FEHIM DEMIR

Visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Kristijan Šmit kazao je kako je video neke odlučujuće tendencije koje idu suprotno od Dejtonskog ugovora i da o tome treba diskutovati.

PROČITAJTE JOŠ:

On je gostujući u programu Federalne TV kazao da, ako se ne držimo Dejtona, postoji opasnost da će neki to pogrešno shvatiti i da će iz toga proizaći još veće napetosti.

Ističe da ga je imenovala međunarodna zajednica da se brine o tome da se sačuva slobodna država BiH.

„I ja obavljam svoj zadatak. Taj zadatak nije samo povezan s izvršnim ovlastima koje imam, nego ima veze i s tim da mi u BiH želimo napraviti jedno dobro okruženje i da se svi zajedno želimo pobrinuti za BiH, a to znači treba znati i slušati. To je jedna strana. Ali naravno treba i druga strana da sluša šta govori ona druga. Zbog toga, pogotovo neki predstavnici iz RS-a, imam osećaj da oni pričaju sami sa sobom, a to nije moguće u demokratiji. To je pogrešno i, pre svega, to ide na teret i na štetu vlastitih građana“, izjavio je on.

Kada je reč o Miloradu Dodiku, Šmit kaže da on mora voditi dijalog, prenosi Klix.ba.

Foto:Goran Srdanov/Nova.rs

„Sigurno će dobiti i odgovarajuće napomene, instrukcije da to uradi. Ja sam rekao da imam spremne u fiokama određene mere, ali želim pre svega da pokušamo naći rešenja koja se mogu pronaći i da na tome trebamo raditi. Kada se već uspostave neki zakoni, konkretno kada je reč o Ustavnom sudu u BiH koji odlučuje o različitim pitanjima, dakle, nedostaje mi da se ispune te odluke i zbog toga sam, kada je reč o BiH, na odgovarajućoj liniji sa BiH. Prošle sedmice sam razgovarao sa predstavnicima PIC-a i oni su mi potvrdili svoju podršku i rekli su da povrede ugovornih obaveza iz Dejtonskog sporazuma dovode do određenih mera i može se jedino zamisliti koje su to mere. Ja ne želim da pravim pritisak na bilo koji način, ali se to ne može isključiti. Ja samo mogu još jednom da apelujem da oni koji su na odgovarajućim pozicijama kažu hajde da napravimo neko racionalno razmišljanje“, izjavio je.

Naglašava da ima mnogo razumnih glasova i iz RS-a.

„Svako zna da je ovaj trenutak takav i da bi raspad države, disolucija kako neki kažu, kao rezultat imala promene u celoj ovoj regiji. I to bi bilo ne samo pitanje ovdašnje ekonomije, nego i drugih ekonomskih stvari koje bi se time dovele u opasnost i zbog toga mislim da o ovakvim stvarima treba razgovarati, da to treba i građanima objasniti, ne političarima, oni to znaju. Treba da znaju političari da se odluke donose u korist građana, a ne u njihovu vlastitu korist. Dakle, ako bi se takvo nešto desilo, to bi se moralo sprečiti. Kada je reč o RS-u, diskusije koje se trenutno događaju, jedna je stvar sasvim jasna – ukoliko u dejtonskom Ustavu imate tačke poput nekih gde se kaže, evo, to bih radije da se radi na nivou entiteta, a ne na nivou države. I sam dolazim iz jedne zemlje koja je federalna. I mi kada donosimo izmene Ustava, donose se dogovorom i glasanjem. Te se stvari postižu konsenzusom, racionalno i uz obrazloženja. Neki predstavnici u RS-u kažu ovo i ovo je dobro, ovo mi se sviđa, ovo ne. Dakle, ja ne mogu jednostrano odlučivati, evo, neću sada to, sad ja odoh sam svojim putem“, izjavio je on.

Šmit je odgovorio i na pitanje novinara o Dodikovim najavljenim kontramerema Nemačkoj.

„Ne znam kakve sankcije sebi gospodin Dodik može zamisliti kada je reč o Nemačkoj. Možda neće više hteti da kupuje kiselu vodu iz Nemačke“, kazao je Šmit.

BONUS VIDEO: Šta Dodik očekuje od Beograda

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar