Luka Koper u Sloveniji Foto: Michael Bihlmayer / imago stock&people / Profimedia

Širom pomorskog sveta ovih je dana veliku buru digao teretni brod "Kathrin" koji plovi pod portugalskom zastavom, a u ovim trenucima pluta manje od kilometra uz granicu hrvatskih teritorijalnih voda jer se pretpostavlja da traži dopuštenje hrvatskih vlasti za prolazak.

Naime, međunarodna nevladina organizacija Amnesti internešnel“ (AI)  tvrdi da brod prevozi eksploziv za Izrael, a ta spoznaja zatvorila je ovom brodu vrata brojnih luka, pa i luci Bar u Crnoj Gori, gde je trebalo da uplovi pred nekoliko dana, piše Morski.hr.

Da neće ući u crnogorsku luku Bar, saznao je portal RTCG, koji je objavio i da će brod ide u Hrvatsku, pa da je zahtev koji je ranije predan crnogorskoj strani u međuvremenu povučen.

Svetska organizacija za zaštitu ljudskih prava AI pozvala je Sloveniju i Crnu Goru da spreče brod za koji se veruje da nosi eksploziv za Izrael, s obzirom na jasan rizik da bi takav teret doprineo činjenju ratnih zločina u Gazi:

„Jasna je opasnost koju bi takav teret mogao doprineti činjenju ratnih zločina u Gazi“, piše Amnesti u svom apelu.

Prema informacijama vlade Namibije i portugalskog ministra spoljnih poslova, teret broda „Kathrin“ uključuje eksploziv namenjen Izraelu.

Namibijske vlasti odbile su da dopuste ulazak broda u svoju glavnu luku u avgustu pozivajući se na informacije od operatera broda da teret uključuje osam kontejnera eksploziva RDX Hexogen namenjenih Izraelu. Izjave iz kabineta premijera Slovenije i ministra spoljnih poslova Portugala ukazuju na to da je brod krenuo prema Crnoj Gori i slovenskoj luci Koper, gde će istovariti teret. Nije jasno kako će teret zatim stići do Izraela.

Katrin je trenutno, prema podacima portala „Marine Traffic“, u Jadranskom moru nedaleko od Lastova.

„Sada je na Sloveniji, Crnoj Gori i drugim državama da zaustave ovo“

„Smrtonosni teret za koji se veruje da se nalazi na brodu ‘Kathrin’ ne sme stići do Izraela jer postoji jasna opasnost da bi takav teret mogao doprineti počinjenju ratnih zločina nad palestinskim civilima“, izjavila je Nataša Posel, voditeljka Amnesti internešnela Slovenije.

„Namibija je opravdano ispunila svoje međunarodne obaveze osiguravši da „Kathrin“ ne preveze vojni teret za Izrael preko njene luke. Sada je na Sloveniji, Crnoj Gori i svim drugim državama da učine isto i izbjegnu omogućavanje nezakonitog prenosa“, dodala je.

Međunarodno humanitarno pravo (IHL) zabranjuje svim državama prenos oružja stranci u oružanom sukobu ako postoji jasna opasnost da bi takav prenos doprineo počinjenju ratnih zločina ili drugih ozbiljnih kršenja IHL-a.

Amnesti: Države koje ovo rade moraju hitno prestati

AI je dokumentovao opsežne dokaze o ratnim zločinima koje su počinile sve strane u najnovijoj eskalaciji sukoba u Izraelu i okupiranim palestinskim teritorijama, koristeći širok spektar oružja. Istraživanja AI pokazuju da je izraelska vojska koristila eksplozivno oružje za sprovođenje direktnih napada na civile i civilne objekte te neselektivnih napada u Gazi, blokirala humanitarnu pomoć i kolektivno kažnjavala Palestince tokom protekle godine.

Države koje nastavljaju s prenosom oružja Izraelu time krše svoje obaveze prema Zajedničkom članku 1. Ženevskih konvencija i moraju hitno da deluju kako bi sprečile sve takve transfere.

Nadalje, kao stranke Ugovora o trgovini oružjem, Crna Gora, Portugal i Slovenija obavezale su se da uspostave najviše moguće međunarodne standarde za regulisanje međunarodne trgovine konvencionalnim oružjem s ciljem smanjenja ljudske patnje. Kao država pod čijom zastavom brod plovi, Portugal ne sme da koristi svoj brod za prenos eksploziva ili mora ukloniti svoju zastavu kako ne bi učestvovao u prenosu.

„Amnesti internnešnel poziva na trenutni embargo na oružje Izraelu i palestinskim oružanim grupama u Gazi zbog njihove uporabe oružja za počinjenje ratnih zločina i drugih ozbiljnih kršenja.

Svaka država koja svesno prenosi oružje strankama u ovom sukobu, uključujući i putem tranzita brodova s oružjem i eksplozivima, riskira kršenje svoje obaveze da ne podstiče, ne pomaže ili ne učestvuje u kršenju Ženevskih konvencija. Portugal, Slovenija i Crna Gora ne smeju da omoguće prenos oružja Izraelu“, dodala je Nataša Posel.

„Kathrin“ je krenuo iz Vijetnama

„Kathrin“ je isplovio s teretom iz luke Hai Phong u Vijetnamu 21. jula. Oko mesec dana kasnije namibijske vlasti povukle su prethodno dato dopuštenje za ulazak broda u glavnu luku Namibije, pozivajući se na informacije od operatera broda da su neki od eksploziva na brodu namenjeni Izraelu. Ova odluka donesena je usled zabrinutosti zbog mogućeg saučesništva u ratnim zločinima u Gazi. „Kathrin“ je trebalo da pristane u luci Valvis Bej 25. avgusta.

31. avgusta posebna izvestiteljka Ujedinjenih nacija za okupirane palestinske teritorije Frančeska Albanese izjavila je da su u osam kontejnera s eksplozivom na brodu „ključne komponente u avionskim bombama i raketama“ koje koristi Izrael protiv Palestinaca. Albanese je pozvala druge države da ne dopuste pristajanje broda u svojim lukama.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare