Slovenačke opozicione stranke su, kako su i najavile, u parlamentarnu proceduru podnele predlog za podnošenje ustavne tužbe protiv premijera Janeza Janše, navodeći da je prekršio nekoliko zakona i ustavnih odredbi.
Poslanici Liste Marjana Šareca (LMŠ), Socijaldemokrata, Stranke Alenke Bratušek i Levice navode u optužnici protiv premijera da su on i vlada, na čijem je čelu, prisvojili sva ovlašćenja za upravljanje epidemijom kovida-19 i da u tome nisu uspeli, prenela je Hina.
Navodi se, između ostalog, da je Janša u decembru prošle godine odbacio mogućnost naručivanja dodatnih količina vakcine Fajzer-Biontek, kao i da je vršio pritisak na medije i nezavisne državne organe.
Predstavljajući suštinu tužbe, predsednik LMŠ i bivši premijer Marjan Šarec rekao je da je Janša odbio da plati zakonska sredstva za finansiranje slovenačke novinske agencije STA, u nastojanju da je uništi i odbio da potvrdi određeni broj državnih tužilaca i predstavnika Slovenije u evropskom tužilaštvu.
Navodi u predlogu za pokretanje ustavne tužbe protiv premijera su osnovani i pokazuju da Janša krši osnovna ljudska i ustavna prava iz ideoloških razloga, podrivajući temelje demokratije, rekla je predsednica Socijaldemokrata Tanja Fajon.
Ustavna tužba protiv predsednika, premijera ili ministara politički je instrument predviđen ustavom i u istoriji se više puta koristio, ali takve optužnice opozicije do sada nijednom nisu uspele. Potpisi najmanje deset od 90 članova parlamenta dovoljni su za stavljanje ustavne tužbe u parlamentarnu proceduru. Parlament o njemu mora da raspravlja i glasa u roku od mesec dana od podnošenja, a ako se to ne dogodi, inicijativa se smatra odbijenom.
Ako do odlučivanja ipak dođe, da bi parlament prihvatio sadržaj ustavne tužbe i poslao je Ustavnom sudu na razmatranje, potrebna je većina glasova poslanika. Da bi tužbu prihvatio Ustavni sud za nju mora da glasa dvotrećinska većina ustavnih sudija. Ni prvo ni drugo se do sada nisu dogodili u nekoliko inicijativa za pokretanje ustavne tužbe.
Opozicija, koja Janšinu vladu krivi za loše upravljanje epidemijom, pritisak na medije i pravosuđe i niz drugih grešaka ili prestupa u unutrašnjoj i spoljnoj politici, želi da dokaže da vlada nema parlamentarnu većinu. To se pokazalo i tokom nedavnog pokušaja vladajuće stranke da smeni predsednika parlamenta Igora Zorčiča, koji je pre toga napustio koalicionu Stranku modernog centra i kritikovao Janšu i poteze vlade. Za njegovu smenu nedostajao je jedan glas, što je pokazalo nestabilan položaj aktuelne vlade.
Pratite nas i na društvenim mrežama: