Skupština Crne Gore je usvojila dopune Zakona o lokalnoj samoupravi, kojima se odlažu izbori u više crnogorskih opština. Za razlog hitnosti stupanja na snagu Zakona danom objavljivanja u Službenom listu, glasalo je 45 poslanika, a 16 ih je bilo protiv. Amandman Miloša Konatara (URA) postao je sastavni deo Zakona, a njime je predviđeno da se izbori održe najkasnije do 30. oktobra, umesto, kako je ranije definisano, da se održi 30. oktobra.
Sednici Skupštine Crne Gore prisustvuju i poslanici sada opozicionih partija – Demokratskog fronta (Nova, DNP, PzP, Radnička partija) i Demokratske Crne Gore, koji su bojkotovali sednicu na Cetinju kada je formirana nova manjinska Vlada, a za predsednicu Skupštine izabrana Danijela Đurović (SNP).
Poslanici DF-a, Demokrata, Prave i Ujedinjene Crne Gore sada sede u levom dijelu sale u odnosu na predsednicu, koji je, prema dosadašnjoj praksi, predviđen za opoziciju. Tu su donedavno sedeli poslanici DPS-a koji su sada na desnoj strani.
Poslanički klubovi Demokratske partije socijalista (DPS), Socijalističke narodne partije (SNP), “Crno na bijelo” (URA i CIVIS), Bošnjačke stranke (BS) i Socijaldemokratske partije (SDP), dostavili su Skupštini 28. aprila inicijativu kojom se traže dopune Zakona o lokalnoj samoupravi, kako bi se odložilo održavanje lokalnih izbora u više opština za 30. oktobar ove godine.
Dopunama predloga Zakona traži se odlaganje izbora u Pljevljima, Rožajama, Plavu, Tivtu, Budvi, Plužinama, Žabljaku, Bijelom Polju, Šavniku, Baru, Danilovgradu, Kolašinu, Glavnom gradu Podgorici i u Skupštini Opštine Golubovci – opštine u okviru Glavnog grada.
Momo Koprivica (Demokrate) je ocenio da je ovaj predlog akt bez presedana i dijametralno je drugačiji od svih ranijih sličnih predloga.
Kazao je da je ovaj predlog „uvreda za zakon“ i da se ne radi o objedinjavanju nego o odlaganju izbora.
„Njim se definiše datum održavanja izbora, nijedan predlog zakona ranije nije predviđao mogućnost da se fiksira datum održavanja izbora“, kazao je Koprivica.
On je rekao da se ovim predlogom „antizakona“ ne predviđa ni produžavanje mandata Skupština opština kojima je istekao mandat, a u Budvi i Tivtu gde je uvedena prinudna uprava, odbori poverenika već postoje i funkcionišu, pa se urušava privremeno rešenje prinudne uprave.
Miloš Konatar (Crno na bijelo) u ime predlagača predloga kazao je da predlog nije novina.
„Ovaj isti ovaj zakon, s istom namerom da se izbori odlože, predlagan je u novembru. Traženo je odlaganje u Petnjici, Cetinju i Mojkovcu. I u januaru smo imali inicijativu da se izbori u Ulcinju i Beranama odlože i održe sa izborima u grupi opština“, rekao je Konatar.
***
BONUS VIDEO: Abazović o sankcijama Rusiji, neozbiljnosti Krivokapića i problemu sa kvorumom
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: