Škotska premijerka Nikola Staržon obećala je danas da će objaviti nacrt zakona za novi škotski referendum o nezavisnosti, uključujući pitanje i vreme glasanja, pre parlamentarnih izbora u zemlji sledeće godine.
Staržon je u martu stavila u drugi plan novi referendum o nezavisnosti, kako bi se koncentrisala na krizu usled pandemije koronavirusa. Međutim, neprekidna podrška škotskoj nezavisnosti podstakla je nacionaliste da ponovo pokrenu ovo pitanje, preneo je Rojters.
Podsetimo, na referendumu o nezavisnosti 2014. godine, 55 odsto građana je glasalo da ostanu u Velikoj Britaniji.
„Pre kraja ovog parlamenta, objavićemo nacrt zakona koji utvrđuje predložene uslove i vreme održavanja referenduma o nezavisnosti, kao i predloženo pitanje koje će ljudima biti postavljeno na tom referendumu“, rekla je Staržon.
Škotska je sa 62 odsto glasala protiv Bregzita na referendumu 2016. godine, kada su Britanci sa 52 odsto glasali za izlazak iz članstva iz EU.
Ako bi Škotska glasala za nezavisnost, to bi značilo da će Ujedinjeno Kraljevstvo izgubiti oko trećine kopnene mase, gotovo desetinu stanovništva, ključni sastojak svog identiteta, te uništiti šestu po veličini ekonomiju na svetu.
Očekuje se da će parlamentarni izbori sledeće godine pružiti novu platformu Nacionalnoj partiji Škotske da traži novi referendum o nezavisnosti, kao i da će nacionalisti osvojiti većinu.
Ipak, britanski parlament donosi konačnu odluku o tome da li Škotska može održati još jedan referendum, a konzervativna vlada Borisa Džonsona u Londonu je više puta ponovila da će odbiti svaki zahtev za novim glasanjem.
Umesto toga, Džonsonova vlada iznova naglašava koje ekonomske prednosti Škotska ima zbog ostanka u Ujedinjenom Kraljevstvu sa Engleskom, Velsom i Severnom Irskom.