Jun Suk Jeol novi predsednik Južne Koreje
Jun Suk Jeol novi predsednik Južne Koreje Foto:Tanjug/Jung Yeon-je/Pool Photo via AP

Državni udar u Južnoj Koreji nije nešto što bi trebalo iznenaditi. Gotovo svi bivši predsednici ove zemlje završili su u zatvoru, suočavali se sa smenama ili čak platili najvišom cenom – životom. Iako danas mnogi gledaju na Južnu Koreju kao na modernu i dinamičnu naciju koja izvozi pop-kulturu i tehnologiju širom sveta, period od 1961. do 1988. godine predstavljao je vreme brutalne vojne diktature. Predsednici ove zemlje, uprkos svom političkom statusu, nisu uživali u privilegijama vlasti kakve bi se očekivale, a svi su na ovaj ili onaj način završili u skandalima, nasilju i sukobima za vlast.

Nedavni događaji u zemlji, uključujući pokušaj predsednika Jun Suk Jeola da proglasi ratno stanje, još su jedan u nizu političkih preokreta. U pokušaju da ojača svoju vlast, Jun  je odlučio da uvede vanredno stanje kako bi se borio protiv nedržavnih snaga i sprečio delovanje prosevernokorejskih grupacija.

PROČITAJTE JOŠ:

Međutim, ovo je izazvalo opšti revolt, a kada su i njegovi politički saveznici okrenuli leđa, Jun je bio prisiljen da popusti. Ovi događaji samo su potvrdili da njegov politički položaj, koji je započeo obećanjima o reformama, brzo slabi. U međuvremenu, opozicija je već pripremila slučaj za njegov opoziv.

Skoro svi južnokorejski predsednici su mandate završili neslavno

Južna Koreja je poznata po tome što njeni predsednici vrlo često završe u zatvoru, a ponekad i sa tragičnim posledicama. Bivši predsednici Park Geun Hje i Li Mjong Bak bili su osuđeni za korupciju, dok je predsednik Ro Mu Hjun izvršio samoubistvo nakon optužbi za korupciju. Ova istorija, puna vojnog nasilja, smena i optužbi, postavila je temelje političkog života u Južnoj Koreji, ali i oblikovala negativan pogled na političke vođe.

Sin Manri (1948–1960) – Srušen.

Jun Po Sun (1960–1962) – Srušen.

Park Čung Hi (1962–1979) – Ubijen.

Dana 26. oktobra 1979. godine, šest dana nakon studentskih protesta, Park Čung Hi je ubijen od strane Kima Dže Gjua direktora Južnokorejske obaveštajne službe (KCIA), nakon banketa u Seulu. Kim je ubio i četiri predsednička gardista, a potom je uhapšen i pogubljen zajedno sa svojim saradnicima. Motivi za ubistvo nisu jasni – Kim je tvrdio da je želeo da se bori za demokratiju, dok je istraga, pod vođstvom Čuna Du Hvana, zaključila da je Kim delovao kako bi sačuvao svoju moć.

Nakon atentata, Čoi Kju Hah postaje vršilac dužnosti predsednika, a Čun Du Hvan brzo preuzima kontrolu nad vojskom i KCIA, usmeravajući zemlju ka vojnom režimu. Park je sahranjen sa državnim počastima, a Kim Dže Gju je pogubljen 1980. godine.

Čoi Kju Hah (1979–1980) – Smesten na vlast vojnim udarom.

Čun Du Hvan (1981–1988) – Osuđen na smrt nakon mandata.

Ro Tae Vu (1988–1993) – Osuđen na 22 godine zatvora nakon mandata.

Kim Jong Sam (1993–1998) – Bio u zatvoru tokom mandata predsednika br. 3. Kao predsednik, obezbedio je osude protiv dvojice svojih prethodnika.

Kim De Džung (1998–2003) – Bio u zatvoru tokom mandata predsednika br. 3 i osuđen na smrt tokom mandata predsednika br. 5 (kasnije pomilovan). Dobitnik Nobelove nagrade za mir.

Ro Mu Hjun (2003–2008) – Smenjen, a kasnije vraćen od strane Ustavnog suda. Ispitivan zbog korupcije nakon mandata i izvršio samoubistvo.

Li Mjong Bak (2008–2013) – Uhapšen zbog korupcije nakon mandata; osuđen na 15 godina zatvora.

Park Geun Hje (2013–2016) – Smenjena i uhapšena zbog korupcije. Osuđena na 24 godine zatvora.

Dana 9. decembra 2016. godine, Park Geun Hje je smenjena sa funkcije predsednice od strane Nacionalne skupštine zbog optužbi vezanih za trgovinu uticajem njenog glavnog saradnika, Čoi Sun Sil. Nakon toga, tadašnji premijer preuzeo je njene ovlašćenja i dužnosti kao vršilac dužnosti predsednika. Ustavni sud je 10. marta 2017. godine jednoglasnom odlukom potvrdio njen opoziv, čime je Park postala prvi predsednik Koreje koji je smenjen na ovaj način.

Dana 6. aprila 2018. godine, južnokorejski sudovi osudili su je na 24 godine zatvora (kasnije povećane na 25 godina) zbog korupcije i zloupotrebe vlasti. Tokom 2018. godine, dva odvojena krivična slučaja dovela su do povećanja njene kazne za još sedam godina. Park je proglašena krivom zbog ilegalnog uzimanja sredstava van knjiga od Nacionalne obaveštajne službe, zbog čega je dobila petogodišnju kaznu zatvora. Takođe je proglašena krivom za ilegalno mešanje u predizbore Saenuri stranke na parlamentarnim izborima 2016. godine, zbog čega je dobila još dve godine zatvora. Dana 24. decembra 2021. godine, objavljeno je da će biti pomilovana iz saosećanja od strane južnokorejskog predsednika Mun Dže Ina.

Mun Dže In – Nedavni predsednik; bez zatvora.

Mun je napustio funkciju kao najpopularniji predsednik u istoriji, od kada su 1987. godine ponovo održani slobodni i pošteni izbori. Međutim, kritičari su tvrdili da su ovi visoki rejtinzi rezultat velike PR kampanje usmerene na stvaranje i očuvanje dobrog imidža, kao i neuspeha da se rešavaju kontroverzna pitanja tokom njegovog mandata.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare