Glavni državni tužilac Ukrajine, Andrij Kostin, podneo je ostavku nakon skandala sa lažnim invalidskim statusom zaposlenih u njegovoj kancelariji, koji su taj status iskoristili da izbegnu regrutaciju i odlazak na front, piše Gardijan.
Nakon sednice Saveta bezbednosti, predsednik Volodimir Zelenski izjavio je da glavni državni tužilac mora preuzeti političku odgovornost za situaciju u pravosudnim organima.
Kostin je, nedugo zatim, osudio ponašanje svojih zaposlenih kao „potpuno nemoralno“ i složio se sa predsednikom da je najispravnije da podnese ostavku.
Ukrajinska služba unutrašnje bezbednosti (SBU) objavila je da je u toku krivična istraga protiv 64 člana zdravstvene komisije, dok je devet njih već završilo pred sudom i proglašeno krivim, piše Gardijan.
„Problem nije samo kod tužilaca“, rekao je Zelenski. „I među carinicima, poreznicima, zaposlenima u penzijskim fondovima i lokalnim upravama postoji mnogo slučajeva u kojima je neopravdano dodeljen invalidski status. Ovu situaciju moramo rešiti brzo i odlučno.“
Nakon sednice, premijer Denis Šmihal raspustio je upravu centralne komisije odgovorne za procenu sposobnosti za vojnu službu, kao i nadležne u Ministarstvu zdravlja.
Zelenski je naložio hitnu izradu zakona kojim bi se ukinule postojeće lekarske komisije i reformisao sistem procene sposobnosti za služenje vojnog roka.
Ovaj skandal dolazi u trenutku kada su ukrajinski zvaničnici objavili da je muškarac, tražen zbog izbegavanja vojnog roka, počinio samoubistvo nakon što ga je policija odvela u regrutni centar u Poltavi. Prema izveštajima, odbio je da se podvrgne lekarskom pregledu, nakon čega je pronađen mrtav.
Mobilizacija u Ukrajini ostaje veoma osetljiva tema. Radno sposobnim muškarcima je uglavnom zabranjeno da napuste zemlju, dok svi stariji od 25 godina mogu očekivati poziv na služenje.
Portal Ukrainska pravda otkrio je detalje velike operacije prodaje lažnih potvrda o nesposobnosti za vojnu službu. SBU je optužila šeficu lekarske komisije u Mikolajevskoj oblasti, Viru Beliakovu, da je organizovala koruptivnu šemu za izbegavanje regrutacije. Kod nje je pronađeno više od 450.000 dolara u gotovini i nakitu.
Slični pretresi su izvršeni i u kancelarijama drugih zvaničnika, uključujući Tetianu Krupu, šeficu Komisije za medicinsku procenu. Kod nje su pronađeni milioni dolara i evra, falsifikovana dokumenta i spisak lažnih dijagnoza koje su omogućile ljudima da izbegnu regrutaciju.
U Rivneu i Harkovu, istraga je otkrila dodatne šeme za izbegavanje regrutacije, a brojni državni službenici i zdravstveni radnici su umešani. Pronađene su velike količine novca, falsifikovana dokumentacija, a izvršeno je više od 80 pretresa u okviru istrage.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare