Koncept “jednonacionalne istine” preti da postane obeležje zvanične politike, uvodi se “skandal demokratija” i moda trećeg mandata, a državna uprava je ostala depo često ne preterano sposobnih partijskih vojnika, navodi se u analizi crnogorskog Centra za demokratsku tranziciju.
Upozorava se da u situaciji podeljenosti u društvu, kakva je sada, izbori ne postaju put u stabilnost, već izvor neizvesnosti, bojkota, ili mogućih sukoba, prenosi RTCG.
U dokumentu “Kritične tačke u daljem razvoju crnogorskog društva” ukazuje se da Vlada nije našla snage da se odupre veoma opasnim pojavama – partitokratiji i klijentelizmu, a platila je ceh veoma organičenih dometa reforme javne uprave.
Dodaju i da se politika zarada i drugih beneficija dela zaposlenih u državi pokazala kao nepravedna i neuspešna, a sve su češći primeri povlašćenih i sa vlašću povezanih biznisa.
U dokumentu se upozorava na nedostatak balansa između grana vlasti i nepoštovanja Ustava, što je kulminiralo trećim izborom Filipa Vujanovića za predsednika države.
“Tada je otvorena ustavna Pandorina kutija koja do danas nije zatvorena. Ako je Ustav referendumska volja građana, onda je njegovo nepoštovanje gaženje te volje. Crna Gora je trenutno u stanju ozbiljnog deficita političke kontrole institucija”, ocenjuju civilni aktivisti.
Ističe se da parlament nije središte političkog života i da nema ni autoritet, ni političku snagu da kontroliše vladu, koja se tamo oseća veoma komotno.
Ovakvo vođenje politike prirodno dovodi do toga da se umesto konsolidovane uvodi “skandal demokratija”, a naš se politički život svodi na nebitne događaje između afera, kaže se u analizi.
Kada je reč o sudskoj vlasti, ocenjuje se da ona može da uradi šta želi, pa i da prihvati modu trećih mandata, a nema nikoga u državi ko povodom toga nešto može da urad.
Vlada, Skupština i drugi državni činioci, kako piše, su se pokazali neefikasnim u rešavanju brojnih pitanja koja opterećuju ambijent za funkcionisanje medija, pa se medijski zakoni čekaju dve godine.
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar