Američke vlasti su u utorak pojačale pozive građanima Floride na evakuaciju pred dolazak Miltona, "izuzetno opasnog" uragana koji bi trebalo da pogodi američko tlo između srede i četvrtka, a koji bi mogao da bude i "najgora oluja" koja je pogodila to poluostrvo u poslednjih sto godina.
U okviru Projekta Feniks, objavljenog 2020. godine, sprovedena je simulacija koja je imala za cilj da pokaže posledice udara razornog uragana pete kategorije na grad Tampu. Danas, četiri godine kasnije, Floridi se približava uragan Milton, a sličnosti između izmišljenog scenarija i stvarne oluje koja preti metropolitanskoj oblasti sa više od tri miliona stanovnika su zastrašujuće.
Feniks je kombinovao izveštaje o vremenskim prognozama sa arhivskim snimcima drugih oluja kako bi prikazao opasnost od potencijalnog udara uragana kategorije 5 direktno u ovu oblast, piše Daily Mail.
U simulaciji je predviđeno da će fiktivni uragan pogoditi Tampu 15. oktobra, sa vetrovima brzine između 255 i 320 kilometara na sat.
Iako je Feniks bio izmišljen, mnogi ga danas vide gotovo kao proročanstvo jer ono što se očekuje od uragana Milton, koji bi mogao pogoditi Tampu već večeras, ima zapanjujuće sličnosti.
Projekat je predvideo da bi uragan te kategorije mogao izazvati smrt 160 ljudi, dok bi 30.000 osoba bilo prijavljeno kao nestalo, a 300.000 bi ostalo bez doma. Ukupna šteta premašila bi 200 milijardi dolara.
„Bila bi to neviđena devastacija celog regiona“, navodi narator u simulaciji.
Strašne slike prikazuju poplavljen centar grada, plutajuće automobile i uništene zgrade. Svi mostovi bi bili uništeni olujnim udarom, čija bi visina na nekim mestima dostigla i 6 metara. Prikazano je i medicinsko osoblje koje je zarobljeno na trećem spratu bolnice u Tampi.
„Sankt Peterburg (Florida) sada je praktično ostrvo“, kaže narator, dok se vide kuće čije su krovove uništili vetrovi.
Pored ove, internetom sada kruže i mnoge druge simulacije i predviđanja kako će izgledati uragan Milton. Na jednoj se vidi koliko je smrtonosan porast vode koji se očekuje.
Simulacija se završava sledećeg dana prikazujući razmere razaranja — uništene plaže, bolnice, poslovne zgrade i porodične kuće.
Projekat Feniks su podržali FEMA i Odeljenje za upravljanje vanrednim situacijama Floride, s ciljem da pomognu lokalnim liderima u pripremi za slične situacije.
Poslednji put kada je uragan veličine Miltona pogodio Tampu bilo je 1921. godine, kada je oblast bila znatno manje razvijena i imala svega nekoliko stotina hiljada stanovnika. Danas je Tampa jedna od najbrže rastućih metropolitanskih oblasti u zemlji, sa preko tri miliona ljudi.
Nacionalni centar za uragane predviđa da će olujni talas dostići visinu između 2,5 i 3,6 metara iznad normalnog nivoa plime, a stručnjaci iz kompanije za modeliranje katastrofa Karen Clark & Co. su još 2015. godine upozorili da bi ovakva oluja izazvala štetu veću od 175 milijardi dolara.
Veliki rizik za ovo područje delimično proizlazi iz specifične topografije. Obala zaliva Floride je plitka, sa blagim nagibom morskog dna, što omogućava vodi iz olujnog talasa da se izlije na kopno.
Profesor meteorologije sa MIT-a, Keri Emanuel, nazvao je Tampu „crnim labudom“ najgoreg scenarija koji je naučna zajednica godinama priželjkivala da se ne dogodi.
„Velika naseljenost, velika izloženost i nedostatak iskustva s ovakvim olujama stvoriće ozbiljne probleme. Tampa je grad za koji sam uvek smatrao da predstavlja visok rizik“, zaključio je Emanuel.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare