Foto: Iranian Army Office / Zuma Press / Profimedia; Iranian Army Office / Zuma Press / Profimedia; Morteza Nikoubazl/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Otkako su počeli sukobi jemenskim pobunjenika Huta i Amerike, koji su skoncentrisani na Crveno more, Iran odlučno odbija da prizna da podržava i finansira Hute. Iako su to američki zvaničnici otvoreno govorili nekoliko puta, Teheran je ostao pri svojim tvrdnjama. Međutim, iz Irana je nedavno stiglo upozorenje za Ameriku, koje se tiče dva teretna broda - "Behšad" i "Saviz". Teheran preti Vašingtonu posledicama ukoliko se baš ovi brodovi nađu na meti, a upravo se za ova dva plovila sumnja da prevoze iranske špijune na razne lokacije.

Upozorenje dolazi neposredno nakon što su Amerika i Ujedinjeno Kraljevstvo pokrenule masivnu kampanju vazdušnih napada na jemensku pobunjeničku grupu Huti.

Misteriozna plovila

Plovila „Behšad“ i „Saviz“ su registrovana kao komercijalni teretni brodovi u kompaniji sa sedištem u Teheranu, koju je Ministarstvo finansija SAD označilo kao paravan za iranski nacionalni pomorski prevoz.

Foto:ABACA / Abaca Press / Profimedia

„Saviz“, a kasnije i „Behšad“, godinama su plovili u Crvenom moru kod Jemena, a osumnjičeni su da su služili kao špijunska plovila za iransku paravojnu Revolucionarnu gardu.

U video izjavi iranske vojske, ovi brodovi su po prvi put opisani kao „plutajuće oružarnice“. Vojska je okarkakterisala „Behšad“ kao pomoć iranskoj misiji da se „suprotstavi pirateriji u Crvenom moru i Adenskom zalivu“.

Otkako je milicija koju podržava Teheran u Iraku ubila tri američka vojnika u napadu dronom u Jordanu, sve je više spekulacija o tome kako bi Vašington mogao uzvratiti Iranu.

Foto: MOHAMMED HUWAIS / AFP / Profimedia

Osveta i tajni transport

Kako je napad na teritoriju Irana isključen zbog mogućeg rata Teherana i Vašingtona, pominje se da je moguće napasti brodove.

Jedni od njih su „Behšad“ i „Saviz“. Stručnjaci veruju da su to špijunski brodovi kojima upravlja Korpus garde islamske revolucije (IRGC) i koji pruža obaveštajne podatke pobunjenicima Huti koje podržava Iran u Jemenu. Teheran tvrdi da je to teretni brod.

Kako piše RSE, „Behšad“ je izgrađen 1999. godine i konstruisan kao teretni brod. Ali privukao je širu pažnju tek 2021. godine, kada je zamenio plovilo „Saviz“ u Crvenom moru.

„Saviz“ je dugo bio osumnjičen da pomaže u švercu oružja i pruža obaveštajne podatke Hutima, ali je morao da bude odvučen nazad u Iran nakon misteriozne eksplozije.

Foto:EPN/Newscom / Newscom / Profimedia

Aurora Intel, obaveštajna grupa otvorenog koda koja prati „Behšad“ putem satelitskih snimaka, rekla je za RSE da je brod ostao uglavnom u Crvenom moru otkako je zamenio „Saviz“.

Grupa je navela da je „Behšad“ isključio svoj sistem za automatsku identifikaciju (AIS) – što znači da ne emituje svoju lokaciju – i da ga čuvaju brodovi iranske mornarice.

POGLEDAJTE JOŠ:

Aurora Intel je saopštila da je „Behšad“ uključio svoj AIS transponder 3. januara, dan pre nego što je napustio svoju poziciju u Crvenom moru, krećući se na jug i kroz moreuz Bab al-Mandeb do Adenskog zaliva.

Od 11. januara, nalazi se u obrascu zadržavanja samo 100 kilometara istočno od luke Džibuti, prema podacima službe za praćenje brodova i pomorske obaveštajne službe MariTrace.

Mnogi napadi dronom i raketama na komercijalne brodove dogodili su se u Adenskom zalivu.

Iranski zvaničnici i državni mediji dugo ćute o „Behšadu“, ali sada se plovilo ponovo našlo u središtu svetske pažnje.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar