Kina će "nastojati da obezbedi blagu tranziciju" u svojim odnosima sa SAD, izjavio je kineski predsednik Si Đinping svom američkom kolegi Džozefu Bajdenu na sastanku u Limi.
Dve zemlje treba da „nastave da istražuju pravi put“ kako bi se dogovarale i „postigle dugoročnu mirnu koegzistenciju“, rekao je Si, javila je kineska agencija Sinhua.
Si i Bajden su razgovarali u Peruu gde je završen samit država Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje (APEK).
Predsednik Kine Si Đinping je ranije na tom samitu pozvao na „ujedinjenje i saradnju“ pred „rastućim protekcionizmom“.
Kineska državna televizija CCTV je prenela da je Si tokom završne sednice lidera APEK-a govorio o „izazovima kao što su geopolitika, unilateralizam i rastući protekcionizam“ što se smatra aluzijom na buduću vlast SAD.
Predsednik Kine Si Đinping je u Limi, u Peruu, poslednjeg dana samita zemalja Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje (APEK) pozvao na „ujedinjenje i saradnju“ pred „rastućim protekcionizmom“.
Kineska državna televizija CCTV je prenela da je Si tokom zatvorene sednice lidera APEK-a, govorio o „izazovima kao što su geopolitika, unilateralizam i rastući protekcionizam“.
„Moramo da se okupimo i sarađujemo“, rekao je predsednik Kine nekoliko sati pre sastank s predsednikom SAD Džozefom Bajdenom (Joseph Biden) koji je na tom samitu.
Si Đinping je u govoru koji je u petak emitovala agencija Sinhua, već upozorio „na porast unilateralizma i protekcionizma“ i da je svet „ušao u novi period turbulencije i transformacije“.
Neki učesnici samita APEK-a su ukazali na neizvesnost pred skori povratak Donalda Trampa (Trump) na mesto predsednika SAD.
Novoizabrani republikanski predsednik SAD, koji je tokom svog prethodnog mandata (2017-2021) imao direktan sukob s Kinom zbog trgovine, tokom predizborne kampanje je pretio carinom SAD od 60 odsto na kineske proizvode i okružio se savetnicima čije prisustvo ukazuje na ofanzivnu američku administraciju prema Kini.
Si je obećao je da će voditi politiku ekonomske liberalizacije koja će „još više otvoriti vrata (Kine) svetu“.
Cilj APEK-a, osnovanog 1989. godine, sa 21 članicom, je podsticanje ekonomskog rasta, saradnje i ulaganja u Azijsko-pacifičkom regionu. Pored Kine i SAD, njeni članovi su Japan, Južna Koreja, Indonezija, Čile, Kanada, Australija, Meksiko i Rusija.
***
BONUS VIDEO – Koga plaše, a koga raduju imenovanja Trampovih ključnih ljudi?