"Izjave predsednika Zorana Milanovića izazivaju čuđenje i nespokoj u NATO-u i u Savezu se propituju je li Hrvatska verodostojna članica", izjavio je u Sarajevu hrvatski ministar spoljnih i evropskih poslova Gordan Grlić Radman.
Ministar Grlić Radman u Sarajevu je učestvovao na seminaru u organizaciji NATO-a, posvećenom partnerstvu u doba hibridnih izazova, a govorio je na panelu o stanju u regiji.
Cilj skupa je jačanje zajednice članica NATO-a i partnerskih država i bolje razumijevanje globalnog bezbednosnog okruženja.
Grlić Radman izjavio je novinarima da je tokom sarajevske konferencije razgovarao sa zvaničnicima i visokim oficirima NATO-a o raspravi koja se u Hrvatskoj trenutno vodi oko učestvovanja u misiji podršk Ukrajini (NSATU).
Rekao je da Milanovićeve izjave izazivaju nemir, nespokoj i čuđenje, pa se propitkuje je li Hrvatska kredibilna članica NATO-a.
„Predsednik Milanović nam je priredio vrlo opasnu igru“, ocijenio je šef hrvatske diplomatije.
Grlić Radman i dalje tvrdi da je Milanović obmanuo hrvatske građane tvrdnjama da će pripadnici Hrvatske vojske biti raspoređeni u Ukrajini iako je predsednik pre dva dana u obraćanju javnosti rekao da je to laž.
„Nikada nisam rekao da će hrvatski vojnici u misiji NATO-a za logističku podršku Ukrajini fizički biti u Ukrajini. Nikada“, rekao je Milanović dodavši da tu „neistinu“ šire premijer i vladajuća stranka.
„Nijedan hrvatski vojnik neće biti raspoređen u Ukrajini, a hrvatski predsednik Zoran Milanović obmanjuje javnost kada tvrdi drugačije“, ponovio je u sredu Radman.
Činjenicu da će neki NATO-ovi časnici za vezu u sklopu aktivnosti NSATU biti u Ukrajini, šef hrvatske diplomacije nazvao je „razvodnjavanjem priče“.
Juče je to potvrdio i premijer Plenković. „Ova NSATU aktivnost imaće nekoliko oficira za vezu koji će sigurno biti u Ukrajini, 100 odsto. Ali to ne znači da je NSATU aktivnost u Ukrajini. Oni su tamo da bi se nešto što stigne iz NATO zemalja prebacilo u Ukrajinu“, rekao je Plenković u Petrinji.
„NATO i danas ima svoje predstavništvo u Kijevu u kojem radi pedesetak ljudi. U čemu je problem?“ zapitao je Plenković.
Hrvatski oficiri ostali bi u Vizbadenu, tvrde iz vlade. „Aktivnost čije je sedište u Vizbadenu u Nemačkoj ograničena je na bezbednosnu i obučnu podršku, a hrvatski oficiri treba u tome da pomognu svojim iskustvom“, kazao je Grlić Radman u Sarajevu.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar