Više od 200 republikanaca koji su radili za predsednika Džordža Buša mlađeg, senatora Mita Romnija (Juta) ili pokojnog senator Džona Mekejna (Arizona) podržali su potpredsednicu Kamalu Haris u trci za predsednika, upozoravajući u pismu da će drugi Trampov mandat „povrediće prave, obične ljude i oslabiti naše svete institucije.
Otvoreno pismo sa podrškom je prvi put objavljeno u ponedeljak u USA Today, sa 238 potpisa.
Grupa bivših zaposlenih Buša, Mekejna i Romnija izdala je slično pismo podržavajući Džoa Bajdena kada se kandidovao protiv Trampa 2020. U njihovom novom pismu, ovog puta sa podrškom Haris, pridružilo im se i najmanje pet bivših zaposlenih u administraciji predsednika Džordža Buša starijeg.
U pismu, republikanci su napisali da će da glasaju za demokratsku kandidatkinju Kamalu Haris i njenog potpredsednika, guvernera Minesote Tima Valsa, uprkos razlikama u politici.
„Naravno, imamo dosta iskrenih, ideoloških nesuglasica sa potpredsednicom Harisom i guvernerom Valsom“, napisali su oni. „To je za očekivati. Alternativa je, međutim, jednostavno neodrživa.”
Među onima koji su potpisali pismo su Džin Beker, šef kabineta Buša straijeg; Mark Salter i Kris Koh, bivši šefovi osoblja Mekejna; David Nirenberg, Romnijev predsednik za finansiranje kampanje 2012; i Dejvid Garman, podsekretar za energetiku za vreme Džordža Buša mlađeg.
Pismo ne samo da podržava Harisa, već i kritikuje Trampa. U njemu, ovi istaknuti republikanci kažu da Tramp predstavlja pretnju Sjedinjenim Državama i zemljama širom sveta, rekavši da se on i njegov „šegrt“, potpredsednik senator Džej Di Vens (Ohajo), „klanjaju diktatorima poput (ruskog predsednika) Vladimira Putina dok okreću leđa našim saveznicima. Ne možemo dozvoliti da se to dogodi.”
Grupa je takođe napisala da su „umereni republikanci i konzervativni nezavisni u takozvanim sving državama“ bili ključni u obezbeđivanju Bajdenove pobede 2020. jer su „stavili zemlju daleko ispred stranke“ — i da moraju još jednom „zauzeti hrabar stav“ na ovim izborima i podržati Haris nad Trampom.
U odgovoru na pismo, portparol Trampove kampanje Stiven Čeng rekao je u mejlu da bi grupa „radije videla kako zemlja gori nego da se predsednik Tramp uspešno vrati u Belu kuću“.
U pismu se naglašavaju stalne podele među republikancima oko prihvatanja Trampa od strane partije. Na Nacionalnoj konvenciji Demokratske stranke prošle nedelje, nekoliko republikanaca izašlo je u znak podrške Haris.
Stefani Grišam, koja je bila Trampova sekretarica za štampu, kao i šef kabineta prve dame Melanije Tramp, opisala je svoj razvoj od „pravog vernika“ do kritičara bivšeg predsednika, rekavši da je pobuna 6. januara 2021. bila kap koja je prelila čašu, objavio je Vašington post. Grišam je u svom govoru takođe tvrdila da je Tramp iza zatvorenih vrata ismevao svoje pristalice kao „stanovnike podruma“. (Kao odgovor, Trampova kampanja ju je opisala kao „hladnog gubitnika”.)
Ostali republikanci koji su govorili na konvenciji bili su Džon Džajls, gradonačelnik Mese, Arizona, i bivši kongresmen Adam Kinzinger iz Ilinoisa, jedan od 10 republikanaca koji su glasali za opoziv Trampa.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare