Džordž Flojd, Afroamerikanac koji je žrtva brutalnog policijskog privođenja, biće sahranjen pored svoje majke u utorak u Perlandu, Teksasu. Flojdova smrt uzrokovala je talas protesta protiv rasizma i policijske brutalnosti širom SAD.
Prethodno su građani imali priliku da odaju poštu Džordžu Flojdu u crkvi u Hjustonu, gde je Flojd odrastao. Okupilo se oko 6.000 građana koji su satima čekali u redu da odaju počast noseći majice oslikane Flojdovim likom i rečenicom „Ne mogu da dišem“ – koju je više puta ponavljao tokom policijskog privođenja u Mineapolisu posle kog je preminuo.
“Drago mi je što će imati ispraćaj koji je zaslužio“, rekao je Rojtersu Markus Vilijams, Afroamerikanac koji je Flojdu odao poštu u crkvi u Hjustonu, prenosi Glas Amerike.
„Želim da policijska ubistva prestanu. Želim da reformišu proces dostizanja pravde i da ubistva budu zaustavljena“, rekao je Vilijams.
Komemoracije su održane i u Mineapolisu i Refordu, Severnoj Karolini gde je rođen.
Guverner Teksasa Grerg Abot bio je među onima koji su odali poštu Flojdu u Hjustonu i rekao da će njegovu porodicu uključiti u razgovore o reformi policije.
Ispred crkve u Hjustonu organizatori su napravili veliki cvetni aranžman na kojem je pisalo „Crni životi su važni“ (Black Lives Matter)
Prema navodima advokata porodice Flojd, Bendžamina Krampa, oni su se u Hjustonu sastali sa demokratskm predsedničkim kandidatom Džoom Bajdenom.
Policajac optužen za Flojdovo ubistvo Derek Šovin prvi put se u ponedeljak pojavio pred sudom. Nije mnogo govorio, a naredno pojavljivanje je zakazano za 29. jun.
Trojica preostalih policajaca koji su učestvovali u Flojdovom privođenju takođe su optuženi za ubistvo, ali tek nakon protesta i nereda širom zemlje na kojima demonstranti zahtevaju reformu policije.
Portparolka Bele kuće Kejli Mekeneni rekla je da je predsednik Donald Tramp „šokiran“ zahtevima nekih demontranata da se ukine finansiranje nekih policijskih departmana. Mekeneni je rekla da Tramp razmatra različite predloge za reformu policije posle Flojdove smrti, ali nije rekla konkretno šta.
U Mineapolisu, gradu u kojem se dogodilo Flojdovo ubistvo, devet od dvanaest gradskih odbornika glasalo je da se raspusti lokalna policija.
Guverner Kalifornije Gevin Njusom naredio je da se iz obuke policajaca izbaci zahvat gušenja.
Policija u Denveru je takođe zabranila primenu gušenja prilikom privođenja, a najavila je i da će od policajaca zahtevati da uključe kamere koje nose na uniformi.