Donji dom američkog Kongresa glasao je za sankcionisanje Međunarodnog krivičnog suda (ICC), protestujući zbog njegovog izdavanja naloga za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua i njegovog bivšeg ministra odbrane, zbog izraelske ofanzive u Pojasu Gaze.
Predstavnički dom juče je sa 243 glasova „za“ i 140 „protiv“ usvojio meru kojom će se sankcionisati strani državljani koji istražuju, uhapse, pritvore ili optuže državljane SAD-a ili američkih savezničkih država poput Izraela koje nisu članice suda. Za meru su glasali svi republikanci, njih 198, a pridružilo im se 45 demokrata.
„Amerika usvaja ovaj zakon jer kvazisud želi uhapsiti premijera našeg velikog saveznika Izraela“, rekao je uoči glasanja poslanik Brajan Mast, republikanski predsednik odbora za spoljne poslove.
Ovo glasanje, prvo u donjem domu od početka zasedanja novog Kongresa prošle nedelje, naglašava snažnu podršku izraelskoj vladi kod republikanaca koji sada kontrolišu oba doma. ICC još nije komentarisao ovu odluku. Trampova administracija protiv tog međunarodnog tela već je uvela sankcije 2020. zbog istraživanja navodnih američkih ratnih zločina u Avganistanu, uključujući mučenje.
Sankcije je ukinula administracija Džoa Bajdena, iako je njegov državni sekretar Entoni Blinken u maju najavio da je spreman sarađivati sa Kongresom o potencijalnom novom uvođenju sankcija ICC-u zbog naloga za hapšenje izraelskih lidera, prenosi Index.hr.
Procesuiranje osoba koje pomažu radu ICC-a Novim sankcijama se omogućava i procesuiranje pojedinaca koji pomažu radu suda.
Podsetimo, ICC je telo koje istražuje ratne zločine, zločine protiv čovečnosti, optužbe za genocid i zločine agresije u zemljama koje su potpisnice. Sud ima nadležnost nad teritorijama 125 država članica, ali među njima nisu Sjedinjene Države, Kina, Rusija, Indija, Izrael, Pakistan, Saudijska Arabija, Turska i Iran.
Palestinske vlasti potpisale su statut 2015. godine, a sud je 2021. zaključio da se njegova jurisdikcija odnosi na Gazu i Zapadnu obalu sa istočnim Jerusalimom. Potpisnice Rimskog statuta obavezne su da sprovode naloge za hapšenje tog suda.
Vlade dela potpisnica, poput Irske, Holandije i Slovenije, objavile su da će poštovati te naloge, ali neke zemlje poput Mađarske ili Poljske objavile su da ne bi uhapsile izraelskog premijera Benjamina Netanjahua.
Poljska je juče dala do znanja da izraelski premijer Netanjahu neće biti uhapšen ako dođe na svečano obeležavanje 80 godina od oslobođenja Aušvica. ICC optužuje Netanjahua i bivšeg ministra odbrane Joava Galanta za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti.