Foto: AP Photo/Evgeniy Maloletka

Letonija i Rumunija, članice Severnoatlantske alijanse NATO i saveznice Ukrajine, saopštile su da su ruski dronovi ušli u njihov vazdušni prostor. Iz Bukurešta navode da je ruski dron ušao u vazdušni prostor Rumunije tokom noćnih napada preko reke Dunav u susednoj Ukrajini u ranim jutarnjim satima u nedelju, dok je Letonija objavila da se jedan dron srušio u istočnom delu zemlje dan ranije.

Ministarstvo nacionalne odbrane Rumunije saopštilo je da je rasporedilo borbene avione F-16 da nadgledaju vazdušni prostor i da je u toku potraga za delovima oružja na potencijalnom mestu nesreće blizu granice. Nije bilo direktnih izveštaja o žrtvama ili šteti.

PROČITAJTE JOŠ:

Zvanični Bukurešt je oštro osudio “ponovno kršenje” izazvano napadima Moskve.

Osude NATO-a

Predsednik Letonije Edgars Rinkevičs rekao je da se ruski vojni dron srušio u istočnom delu teritorije Letonije. 

Ministarstvo odbrane ove baltičke države saopštilo je da je bespilotna letelica ušla u vazdušni prostor države iz Belorusije i srušila se kod Rezeknes, grada u kom živi približno 25.000 ljudi, koji se nalazi 55 kilometara zapadno od Rusije i 75 km od Belorusije.

Dok je upad u letonski vazdušni prostor retka pojava, Rumunija je potvrdila delove bespilotnih letelica na svojoj teritoriji nekoliko puta otkako je Rusija započela svoju invaziju na Ukrajinu u februaru 2022. godine. Rumunija deli 650 km granice s Ukrajinom.

Mircea Geoana, zamenik generalnog sekretara NATO-a i bivši šef rumunske diplomatije, rekao je da vojni savez osuđuje rusko narušavanje rumunskog vazdušnog prostora.

Iako nemamo informacija koje bi ukazivale na namerni napad Rusije na saveznike, ti su postupci neodgovorni i potencijalno opasni”, napisao je na platformi X.

Ukrajina oružje Foto:EPA-EFE/OLEG PETRASYUK

Luke na Dunavu mete Rusije

Rusija vrši svakodnevne noćne napade na gradove širom Ukrajine, često ciljajući luke na Dunavu koje su samo nekoliko stotina metara od Rumunije.

Ukrajinski ministar spoljnih poslova Andrij Sibiha osudio je povrede rumunskog i letonskog vazdušnog prostora, nazvavši ih “oštrim podsećanjem kako se agresivne akcije Rusije protežu izvan Ukrajine”.

Dodao je na X-u da Ukrajina treba konkretne akcije svojih saveznika.

Podsetimo, Poljska je takođe zabeležila najmanje dva slučaja upada ruskih projektila ili dronova koji su napadali Ukrajinu.

Rumunski poslanici planiraju da razmotre zakon koji bi omogućio Rumuniji da obara bespilotne letelice koje upadaju u njen vazdušni prostor zemlje.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare