Po prvi put od početka rata u Ukrajini, desilo se nešto što bi moglo da potpuno promeni tok sukoba. Naime, telefonom su razgovarali predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski i njegov kineski kolega Si Đinping - lider kog je do sada ceo svet nazivao saveznikom Rusije. Ubrzo nakon poziva, stigle su i prve naznake toga da će se dogoditi nešto konkretno - Si je odlučio da u ratom zahvaćenu zemlju pošalje specijalnu delegaciju za rešavanje sukoba, a na njenom čelu nalaziće se, ni manje ni više, nego bivši kineski ambasador u Rusiji Li Hui.

Prema informacijama do kojih su došli zapadni mediji, Hui će periodično odlaziti u Ukrajinu i okolne zemlje, u kojima će razgovarati sa njihovim predstavnicima u cilju pokušavanja mirnog razrešenja ratne krize. Za sada nije poznato kada će misija zvanično započeti, niti koje će tačno zemlje Hui posetiti.

Foto: AA/ABACA / Abaca Press / Ukraine Presidents Office / Alamy / Alamy / Ignacio Marin / AFP / Profimedia/Sputnik/Aleksey Druzhinin/Kremlin via REUTERS

Takođe, na to da je Kina spremna da preuzme ulogu posrednika u sukobu, govori i ono što je tokom telefonskog razgovora Si rekao ukrajinskom kolegi.

Naime, kineski predsednik je istakao da su bilateralni odnosi Ukrajine i Kine prošli 30 godina razvoja i dostigli nivo strateškog partnerstva.

Dodao je da uzajamno poštovanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta predstavlja politički temelj bilateralnih odnosa, kao i da će Kina nastaviti da održava odnose sa Kijevom, bez obzira na to kako se menja međunarodna situacija.

Foto: EPA-EFE/VALDA KALNINA ,Yasuyoshi CHIBA / AFP / Profimedia; profimedia.rs

Sa druge strane, pojedini evropski zvaničnici sa negodovanjem posmatraju odluku Đinpinga. Naime, oni smatraju da bi kinesko posredovanje između Ukrajine i Rusije povećalo prisustvo ove svetske sile u istočnoj Evropi, što prema njihovom mišljenju ukazuje na to da Peking pokušava da ostvari kontrolu nad Evropskom unijom.

Takođe, naglašavaju da na zaokret kineske diplomatije dodatno pojačava to što u Ukrajinu stiže Li Hui, u Kini poznat pod nadimkom „ruska ruka“.

Ovaj potez pojedini analitičari tumače kao indirektnu provokaciju upućenu ruskom predsedniku Vladimiru Putinu.

Ko je Hui

Njihovo mišljenje zasnovano je na tome što Peking u Ukrajinu šalje „ruskog čoveka“ koji je u Moskvi obavljao funkciju ambasadora, i to u periodu od čak 10 godina.

Foto: EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV, Anatolii Stepanov / AFP / Profimedia, Konstantin Mihalchevskiy / Sputnik / Profimedia, AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia,EPA-EFE/SERGEJ BOBYLEV / KREMLIN POOL / SPUTNIK / POOL MANDATORY CREDIT

Zapravo, čitava njegova radna biografija vezuje se za Rusiju kakvu danas poznajemo, ali i za bivši Sovjetski Savez, čija je članica bila.

Hui, koji sada ima 70 godina, karijeru je započeo u Odeljenju za sovjetsku i istočnu Evropu kineskog Ministarstva spoljnih poslova.

Nedugo zatim postaje prvi sekretar sovjetske ambasade. Nakon raspada Sovjetskog Saveza 1991. godine obavljao je dužnost prvog sekretara kineske ambasade u Rusiji.

Šest godina kasnije, 1997. godine biva postavljen na funkciju kineskog ambasadora u Kazahstanu.

Tu ostaje dve godine, da bi 1999. došao na mesto generalnog direktora Odeljenja za istočnu Evropu i centralnu Aziju kineskog MSP-a.

Zatim se 2003. godine vraća u Kinu u kojoj je do 2009. obavljao više funkcija u okviru MSP-a.

Na kraju, 2009. godine dolazi na mesto ambasadora u Rusiji i na funkciji ostaje 10 godina.

Tokom mandata je sklopio brojna prijateljstva sa ruskim zvaničnicima, a uoči napuštanja dužnosti je odlikovan Ordenom prijateljstva ruskog predsednika Vladimira Putina i počasnim priznanjem Ruske diplomatske akademije. Po povratku u Kinu penzionisan je i dobija mesto počasnog predstavnik za evroazijska pitanja.

Upravo ovakav „pedigre“ govori da je dobro upoznat sa načinom razmišljanja ruskih zvaničnika, zbog čega ga je prema mišljenju mnogih Si i „povukao iz penzije“ i odredio za ovu misiju.

Šta su još dogovorili?

Iako je mirovna misija „poduhvat“ u koji Si ulaže najviše nade, razgovor dvojice lidera rezultirao je još nekim značajnim promenama.

Si Đinping Foto: EPA-EFE/ALEXEY MAYSHEV / SPUTNIK / KREMLIN

Pre svega, Zelenski je svega nekoliko minuta nakon završetka razgovora sa Sijem preduzeo prvi korak i imenovao bivšeg ministra strateške industrije Pavla Rjabikina za ambasadora Ukrajine u Kini.

Zelenski je na Tviteru naveo da će ovo imenovanje ukrajinskog ambasadora u Kini, dati snažan podsticaj razvoju naših bilateralni odnosa.

Takođe je dodao da su razgovarali o ”pravičnom i održivom miru”.

Da li je bilo reči o mirovnom predlogu?

Ipak, pitanje čiji odgovor čeka čitav svet ostaje otvoreno. Za sada ni Si, ni Zelenski nisu otkrili da li je bilo reči i o mirovnom predlogu Kine za okončanje rata, koji je pre nekoliko meseci Kijev oštro odbio.

Pročitajte još:

Podsetimo, u februaru ove godine Kina je objavila dokument od 12 tačaka u kojem detaljno iznosi svoj stav o ratu u Ukrajini i poziva na prekid neprijateljstava i mirovne pregovore.

Posle svake tačke sledi paragraf koji objašnjava stav Kine, ali ne daje konkretne predloge o tome na koji način bi kineski stavovi trebalo da se postignu.

U dokumentu se navodi sledećih 12 tačaka: poštovanje suvereniteta svih zemalja, napuštanje hladnoratovskog mentaliteta, prekid neprijateljstava, nastavak mirovnih pregovora, rešavanje humanitarne krize, zaštita civila i ratnih zarobljenika, očuvanje bezbednosti nuklearnih elektrana, smanjenje strateških rizika, olakšavanje izvoza žitarica, zaustavljanje jednostranih sankcija, održavanje industrijskih i lanaca snabdevanja stabilnim, kao i promovisanje postkonfliktne obnove.

BONUS VIDEO Putin u iznenadnoj poseti frontu

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar