Rusija je privremeno zabranila izvoz obogaćenog uranijuma u SAD, uz moguće izuzetke, rekavši da je taj potez odgovor na američka trgovinska ograničenja i planiranu zabranu uvoza od 2028. godine.
„Odluka se odnosi na izvoz obogaćenog uranijuma u SAD, odnosno na spoljnotrgovinske ugovore sa (pravnim) licima registrovanim na teritoriji pod američkom jurisdikcijom. Izuzetak su isporuke na osnovu jednokratnih dozvola koje izdaje Federalna služba za Tehničku kontrolu i za kontrolu izvoza“, objasnili su iz kancelarije, prenosi Index.hr.
Moskva je ovim potezom uzvratila na američko ograničenje uvoza ruskih proizvoda od obogaćenog uranijuma u periodu od 2024. do 2027. godine i najavljenu zabranu uvoza od 2028. godine, prenosi ruska agencija TASS saopštenje kancelarije.
„Izvoz je de fakto zabranjen“, rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov i dodao da kontrolna služba može da odobri izuzetke, ali samo ako su u interesu Moskve. Četvrtina nuklearnih elektrana u SAD uglavnom kupuje obogaćeni uranijum iz Rusije, napominje nemačka novinska agencija dpa.
Američki predsednik Džo Bajden zabranio je ove godine uvoz obogaćenog uranijuma iz Rusije, sa izuzetkom goriva za nuklearne reaktore. U septembru je ruski predsednik Vladimir Putin naredio da se preispitaju ograničenja izvoza strateški važnih sirovina, uključujući nikl, titanijum i uranijum.
Rusija je među ključnim svetskim dobavljačima obogaćenog uranijuma za nuklearne elektrane. Ruska nuklearna kompanija Rosatom saopštila je juče da će, sa izuzetkom SAD, isporučivati uranijum koji su naručili ostali kupci, njih 33 iz 14 zemalja, ne navodeći detalje.
Uredba predviđa posebnu proceduru za organizaciju isporuka uranijuma na teritoriju SAD i američkim kupcima, istakao je Rosatom. „Isporuke ruskog uranijuma u druge zemlje će se nastaviti, bez ikakvih promena, prema uslovima koje smo dogovorili sa kupcima i u skladu sa ruskim zakonima“, naglasio je Rosatom u ponedeljak.
Napomenuli su i da pokrivaju oko 17 odsto svetske potražnje za obogaćenim uranijumom koji se koristi kao gorivo u nuklearnim elektranama i da su prošle godine proizveli 2.700 tona uranijuma.
BONUS VIDEO: