Operater hrvatskog naftovoda Janaf je saopštio da mu sankcije uvedene Rusiji zbog napada na Ukrajinu ne dozvoljavaju da obezbeđuje isporuke nafte srpskoj naftnoj kompaniji koja je u vlasništvu ruskog Gasproma, preneo je Raša tudej (RT).
Kako se navodi, operater hrvatskog državnog naftovoda Jadranski naftovod (Janaf) je naveo da će sredinom maja obustaviti isporuke nafte srpskoj naftnoj kompaniji NIS zbog najnovijih sankcija koje je Evropska unija uvela Rusiji.
Ruski Gasprom poseduje 56,15 odsto akcija u NIS-u koja je jedna od najvećih naftnih kompanija u jugoistočnoj Evropi. Korporacija je usredsređena na istraživanje, proizvodnju i obradu nafte i gasa, kao i na proizvodnju i maloprodaju naftnih derivata. Vlada Srbije poseduje 29,87 odsto akcija kompanije.
Janaf je u januaru sa NIS-om potpisao sporazum o transportu sirove nafte za 2022. godinu. Srpska kompanija je rezervisala kapacitete Janafa za transport oko 3,2 miliona tona sirove nafte za celu godinu. Janaf, međutim, prema tom ugovoru neće moći da nastavi transport do Srbije posle 15. maja ako se ne ukinu sankcije EU ruskim kompanijama, navodi se u saopštenju hrvatskog operatera koje je objavljeno putem Zagrebačke berze.
U ovom trenutku nije moguće proceniti koliko će sankcije uvedene Rusiji biti na snazi i kojeg će intenziteta biti u budućnosti, te je teško proceniti celokupan uticaj ovih mera na učinak Janafa i da li će one ugroziti njegovu finansijsku poziciju 2022, dodala je kompanija.
Jedna od sankcionisanih ruskih kompanija jeste Gasprom njeft zajedno sa svojim podružnicama u čijem vlasništvu ima više od 50 odsto udela. Zabrana saradnje s Gasprom njeftom utiče na Srbiju jer je ruska kompanija većinski vlasnik srpske naftne kompanije Naftna industrija Srbija (NIS).
Zabrana podrazumeva da NIS ne može da nastavi da kupuje rusku naftu od evropskih kompanija kao što su Glencore i Vitol. Međutim, nove sankcije ne sprečavaju članice EU da uvoze rusku sirovu naftu.
Sve u vezi sa krizom na istoku Evrope, odnosno ratu u Ukrajini. možete pratiti na našem blogu UŽIVO.
***
BONUS VIDEO: Beograđani ne brinu za gorivo, ali ipak pune rezervoare do vrha