ATACMS Foto: ABACA / Abaca Press / Profimedia

Ukrajina bi mogla usmeriti naredni napad zapadnim raketama na Rostovsku oblast, koja sadrži brojne vojne objekte, prenosi Volstrit Žurnal.

Nakon što su saveznici odobrili Ukrajini da gađa ciljeve u Rusiji, vazdušne baze, skladišta municije i vojni poligoni više nisu sigurni. Stotine meta sada su u dometu raketa koje su znatno moćnije od dugometnih dronova koje Ukrajina koristi.

PROČITAJTE JOŠ:

Institut za proučavanje rata (ISW) identifikovao je oko 200 vojnih ciljeva u dometu raketa ATACMS i „storm šedou“. Analitičar ISW-a, Džordž Baros, napominje da ovo čini samo deo potencijalnih meta. Ukrajina bi, prema njegovim rečima, mogla koristiti obaveštajne podatke za precizne udare na komandne centre i objekte koji menjaju lokacije. Uništavanje komandnih štabova brigada ili divizija moglo bi izazvati višednevni haos među ruskim trupama.

Jedan od najvećih koncentracija vojnih ciljeva je u Rostovskoj oblasti, gde se nalaze najmanje četiri aerodroma u dometu zapadnih raketa, od kojih su neki civilni. Rostov je ključna tačka za iskrcavanje ruskih vojnika, koji se zatim opremaju i prebacuju na okupirani istok Ukrajine. Napad na ovu oblast mogao bi ozbiljno poremetiti ruske vojne operacije.

Još nije poznato da li Sjedinjene Države nameću ograničenja na vrste meta ili regione koje Ukrajina može napadati, prenosi RBC.

Napadi na rusku teritoriju

SAD su nedavno odobrile Ukrajini upotrebu dalekometnih ATACMS raketa za udare duboko unutar Rusije, kao odgovor na umešanost severnokorejskih vojnika u sukob.

Ukrajina je već izvela prve napade ATACMS raketama na vojni objekat kod Karacheva u Brjanskoj oblasti. Takođe, prema izveštajima, Ukrajina je prvi put upotrebila „storm šedou“ rakete za napad na sanatorijum administracije ruskog predsednika u selu Marjino, u Kurskoj oblasti.

Mediji navode da je u ovim napadima poginulo 500 severnokorejskih vojnika i 18 ruskih, uključujući oficire.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare