Nakon što su Kijev i Moskva odlučili da ne produže ugovor o tranzitu ruskog gasa preko Ukrajine, Fico je javno upozorio na potencijalne energetske probleme Slovačke. Pred sam Božić, teatralno je otputovao u Moskvu na sastanak s Vladimirom Putinom, što je izazvalo oštre reakcije unutar EU.
Češki ministar spoljnih poslova Jan Lipavski kritikovao ga je rečima da Češka ne zavisi od ruskih energenata jer ne želi „puzati pred masovnim ubicom“.
Iako Fico tvrdi da se Slovačka suočava s ozbiljnim energetskim rizicima, analize, uključujući one koje prenosi Politiko, pokazuju suprotno – slovačka skladišta gasa popunjena su oko 70%, a očekuje se povećanje isporuka iz Norveške, Katara i SAD. Prema stručnjaku GLOBSEC-a Vladimíru Vanou, Slovačka se dobro pripremila za ovakav scenario od početka ruske invazije na Ukrajinu.
Fico je međutim, dodatno zaoštrio retoriku prema Kijevu, preteći obustavom isporuke struje i ograničavanjem pomoći ukrajinskim izbeglicama. Takođe je tražio kompenzaciju od 500 miliona dolara za gubitke zbog zaustavljenog tranzita gasa. No, susedne zemlje poput Češke i Austrije već su se obezbedile alternativnim izvorima, čime je Fico ostao bez osnova za dramatizaciju.
Dok slovački premijer pokušava da predstavi situaciju kao gubitak za EU i korist za Rusiju, analize pokazuju da je i ruski Gazprom pod velikim finansijskim pritiskom, s gubicima koji bi mogli premašiti šest milijardi dolara.
Pored energetskog pitanja, Ficova vlada suočava se s ekonomskim izazovima koji utiču na njegovu popularnost. Slovačka ima najvišu inflaciju u EU, a povećanje PDV-a s 20 na 23% dodatno je pogodilo privredu i građane.
Uprkos Ficovim populističkim potezima, analitičari ocenjuju da energetska situacija u Slovačkoj nije alarmantna. Međutim, politička nestabilnost njegove vlade postaje sve izraženija. Njegova koalicija sa radikalno desnom Slovačkom nacionalnom strankom je na klimavim nogama, a unutrašnje tenzije bi mogle dovesti do prevremenih izbora.
Istovremeno, Fico nastavlja da balansira između proevropske i proruske politike. Predložio je Bratislavu kao lokaciju za mirovne pregovore između Rusije i Ukrajine, ali je istovremeno prvi lider iz EU koji se pojavio na ruskoj državnoj televiziji, kritikovao sankcije i zapadne politike prema Moskvi.
Kako navodi Dojče Vele, energetska kriza u Slovačkoj nije razlog za paniku, ali Ficova politička sudbina mogla bi biti odlučena u narednim mesecima. Hoće li njegovi potezi biti dovoljni da zadrži vlast, ili će Slovačka uskoro ići na prevremene izbore?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare