Nakon što je prošle nedelje Velika Britanija registrovala nekoliko slučajeva zaraze majmunskim boginjama, misteriozna bolest stigla je u Portugal i Španiju, ali i Sjedinjene Američke Države i Kanadu.
Majmunske boginje su virus koji izaziva simptome groznice, kao i karakterističan kvrgav osip. Obično je blag, iako postoje dva glavna soja: soj Kongo, čija je smrtnost do 10 odsto i zapadnoafrički soj, koji ima stopu smrtnosti u oko jedan odsto slučajeva.
Virus se širi bliskim kontaktom, kako od životinja, tako i između ljudi. Prvi put je pronađen kod majmuna 1958. godine, tako je nastao i naziv „majmunske boginje“, iako se glodari sada smatraju glavnim prenosiocima.
Prenos ovog virusa zbunjuje stručnjake, jer određeni broj ljudi koji su zaraženi u Velikoj Britaniji nemaju nikakve poznate međusobne veze. U upozorenju Agencije za zdravstvenu bezbednost Ujedinjenog Kraljevstva istaknuto je da su nedavni zabeležni slučajevi bili pretežno među muškarcima koji su se identifikovali kao homoseksualci i biseksualci, zbog čega se tim grupama savetuje da budu svesne.
Naučnici sada sprovode genomsko sekvenciranje kako bi utvrdili da li su virusi povezani, saopštila je ove nedelje Svetska zdravstvena organizacija (SZO).
Slučajevi u Velikoj Britaniji prijavljeni su kao zapadnoafrički soj. Portugal je zabeležio pet novih slučajeva zaraze, a Španija testira 23 potencijalna slučaja. Juče su i zdravstvene vlasti američke države Masačušets potvrdile postojanje majmunskih boginja, što je prvi slučaj ove zarazne bolesti u SAD u ovoj godini.
Over 6 million people died from COVID.
— Tessa Davis (@TessaRDavis) May 19, 2022
Do we now have a new virus to worry about?
Monkeypox is here.
I've spent that last 24 hours scouring websites, journal articles, and expert analysis on it, so you don't have to:
🧵👇 pic.twitter.com/o8zIAkTnRw
Ministarstvo zdravlja SAD saopštilo je u sredu da je inficiran muškarac koji je nedavno išao u Kanadu, ali se dodaje da ovaj slučaj ne predstavlja opasnost po javno zdravlje. Oboleli je stanovnik Masačusetsa, a u bolnici je od 12. maja. On je u izolaciji u bolnici i u stabilnom je stanju.
Bolnička uprava je dodala da, pošto je bolest veoma retka, trebalo im je šest dana da ustanove da ima majmunske boginje. Ministarstvo pokušava da utvrdi kontakte obolelog, dok je bio zarazan.
Jedan od mogućih scenarija koji stoji iza porasta broja slučajeva je povećan broj putovanja pošto se ukidaju ograničenja zbog virusa korona.
„Moja radna teorija bi bila da toga ima mnogo u zapadnoj i centralnoj Africi, putovanja su nastavljena i da zato vidimo sve više slučajeva“, objasnio je Džimi Vitvort, profesor međunarodnog javnog zdravlja na Londonskoj školi higijene i tropske medicine.
Stručnjaci su pozvali ljude širom sveta da ne paniče, jer su male šanse da će se zaraza širiti u većim razmerama.
Inače, majmunske boginje svrstane su u porodicu malih boginja, a prvi slučaj kod čoveka zabeležen je 1970. godine u Demokratskoj Republici Kongo (DCR) nakon čega je otkriven u brojnim zemljama središnje i zapadne Afrike. Većina slučajeva prijavljena je u DRC-u i Nigeriji, a godine 2003. bolest je prvi put otkrivena i u SAD.
BONUS VIDEO Puste ulice megalopolisa – Šangaj u karantinu
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: