Pad Bašara al Asada, dugogodišnjeg predsednika Sirije, izazvao je niz reakcija širom sveta. Dok je Rusija, njegov ključni saveznik, signalizirala povlačenje podrške, Sjedinjene Američke Države najavile su zadržavanje svojih trupa u regionu kako bi sprečile ponovno jačanje Islamske države. Ove izjave najavljuju promene u geopolitičkoj dinamici Bliskog istoka i otvaraju pitanja o budućnosti Sirije, koja se već više od decenije nalazi u vrtlogu građanskog rata.
„Sirijci će sada morati sami da se nose sa građanskim ratom“, izjavio je visoki ruski političar, označivši prvu zvaničnu reakciju Moskve na pad Bašara al Asada, predsednika kojeg je Rusija godinama podržavala i spašavala od pobunjenika.
Ovu izjavu dao je Konstantin Kosačov, zamenik predsednika gornjeg doma ruskog parlamenta, jutros, nakon što su sirijski pobunjenici proglasili Asadovu smenu.
Rusija je godinama bila Asadov ključni saveznik, a 2015. je čak vojno intervenisala kako bi stabilizovala njegov režim tokom građanskog rata. Ipak, Moskva se povukla u trenutku kada su pobunjenici pokrenuli munjevitu ofanzivu koja je na kraju dovela do Asadovog pada.
Pentagon je saopštio da će Sjedinjene Američke Države zadržati vojno prisustvo u istočnoj Siriji i preduzeti odgovarajuće mere kako bi sprečile ponovno jačanje Islamske države.
Zamenik pomoćnika ministra odbrane za Bliski istok, Danijel Šapiro, naglasio je potrebu za zaštitom civila, posebno manjinskih zajednica, i poštovanjem međunarodnog prava, prenosi Sky News.
Američki ambasador Robert Vud izjavio je prošle nedelje da su američke vojne baze i osoblje u severoistočnoj Siriji ključni za osiguranje da Islamska država više nikada ne oživi. Pored toga, američke trupe su stacionirane u sirijskoj vojnoj bazi Tanf, blizu granice sa Jordanom i Irakom, gde pružaju podršku sirijskim pobunjeničkim snagama u borbi protiv Islamske države u toj regiji.
Vlada Bašara al-Asada američke snage vidi kao okupacione trupe. Trenutno je oko 900 američkih vojnika raspoređeno u Siriji, većinom na severoistoku zemlje.